Lavabo tıkanıklığı, evde, iş yerinde sürekli ellerimizi yıkadığımız lavabo giderinden su gitmeyip, geri taşmasıdır. Lavabo tıkanıklığı olduğunda diğer giderlerde de tıkanıklık olma olasılığı yüksektir. Kullanılan gider ortak ana hatta bağlanıp oradan rögara gider. Eğer sadece lavabo tıkandı ise belki de pompalama yaparak açabilirsiniz. Banyo lavabo tıkanıklığı, mutfak lavabo tıkanıklığı için kırmadan lavabo tıkanıklık açma makine yapılmalıdır.

Evde tıkalı lavabo nasıl açılır sorusuna cevap arayanlar bu işi kendi başıma nasıl yaparım için çok uğraşırlar. Lavabo tıkanıklığını açma istiyorsanız, bir kaç adımda lavabo gider tıkanıklığı açma işini yapabilirsiniz. Örneğin organik, sirke ve tuz ile lavabo tıkanıklığı açma bunlardan biridir. Tıkanan lavabolar için sirke tuz, karbonatla yapılan uygulamalar elbette vardır. Ancak, kanalizasyon açma, gider tıkanıklığı açma uygulamaları lavabo açıcı ile çözülecek tesisat problemler değildir. Yine aynı şekilde bu tarz tıkanıklıklarda da makine ile kırmadan uygulama yapılmalıdır.

Lavabo Tıkanıklığı Neden Olur?

Lavabo tıkanıklık açmanın püf noktaları nelerdir? Lavabo tıkandı su gitmiyor, lavabo tıkanıklığı neyle açılır ve gider tıkanıklığının nedenleri nelerdir. Bu tarz sorunların nedenleri ve çözümleri hep merak edilmiştir.

  • Lavabonun tıkanmasında benim kanaatim en büyük etken saç telleridir. Lavabo giderine bir şey olmaz diye su akıtarak gönderdiğimiz saç telleri borulara sarılıp kalır. Özellikle sifonda birikmeye başlar ve zamana ve kullanıma bağlı lavabo tıkanır.
  • Lavabo giderine dökülen atıklar da zamanla lavabonun tıkanmasına neden olur.
  • Lavabo gider hattında oluşacak çökme tıkanıklığı beraberinde getirir.
  • Lavabo gider tesisatının bağlı olduğu ana pimaş tıkanır ise lavaboda tıkanacaktır.
  • Lavabo hattında suyun rahat gitmesi için gerekli eğim yok ise lavabo gideri tıkanacaktır. Burada tıkanıklık açılabilir ancak burada eğim sorunu olduğu için tesisatın yenilenmesi gerekecektir. Tesisat yenilenmez ise sürekli tıkanıklık yaşanma riski olacaktır.
Lavabo Tıkanıklığı - Lavabo tıkanıklığı açma

Lavabo Tıkanıklığı

Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Tıkanık olan gider için yapılması gereken kırma dökme yapmadan makine ile tıkalı olan lavabo gideri açılmalıdır. Eğer kırma dökme olmadan tıkanıklık açılmıyor ise burada çöküntü olması gereklidir. Bunu söyleyebilmek içinde kamera ile görüntü alıp bilinçli söylemek gerekir.

Gelişigüzel burada çöküntü var kırıp boruyu bulabilirsek tıkanıklığı da açarız diyen birine itibar etmeyin. Bu işi profesyonel cihazlarla ve iyi ustalarla yapan her tesisat firması burada yazdıklarımıza katılacaktır. Çünkü sahada olan sürekli bu işi yapan, kırma dökme olmadan lavabo boru tıkanıklığı nasıl açılır iyi bilmektedir. Mutfak gideri açma, lavabo gider tıkanıklığı açma yöntemleri ile tıkalı gider borusu nasıl açılır, lavabo tıkanıklığı nasıl açılır? Bu soruların cevabı içerisinde mutlaka makine ile kırmadan tıkanıklık açılır olmalıdır.

  • Lavabo gider tıkanıklığı cihazla kırma dökme yapamadan açılır.
  • Tıkanıklık cihazının yayı ucuna uygun aparat takılarak gidere gönderilir.
  • Gidere salınan yay tıkanıklığın olduğu yere kadar gider ve lavabonun tıkanmasına neden olen şey sert bir şey ise rögara iter. Eğer ıslak mendil, bez tarzı bir şey ise de yaya sarılıp dışarı çıkartılır.
  • Lavabo boru tıkanıklığı açıldıktan sonra vatandaş ister ise  kamera ile görüntüleme yapılır.

Lavabo gider tıkanıklığı her daim yaşanan bir tesisat arızasıdır. Burada önemli olan tıkanıklığın nasıl açılacağıdır. Eğer tıkanıklık çağımız şartlarına uygun açılır ise yani cihazlarla açılır ise endişe etmeyin.

Lavabo Tıkanıklığı Karbonatla Açılır mı?

Tıkanan giderin açılması için kullanılan kimyasallar tıkanıklığı ne derece açar bu durum tartışılabilir. Şunu bilmenizi isterim kullanılan kimyasallar tıkanıklık olduğunda değil de giderlerin bakımı için kullanılsa sonuç daha faydalı olacaktır. Karbonatla tıkanıklık açılmaz ancak eğer karbonat tıkanıklık için faydalı diyorsanız,  giderler tıkanmadan ara ara giderlere dökerek tıkanıklığı önleyin.

Lavabo Tıkanıklığı Açma Fiyatları

Tıkanıklık açma fiyatları tıkalı giderin hangi gider olduğu, kaçıncı kat olduğu ile ilişik bir durumdur. Lavabo tıkanıklığı açma fiyatları belirlenirken bu hususlar dikkate alınır. Tesisat piyasasında şu an için lavabo tıkanıklık açma fiyatları ortalama bir daire için 800 TL’dir.