Merkezi ısıtma bakımı, kazan dairesinden kazan dairesine bağlı çalışan ana borular ve dairelerdeki peteklerin temizliği ve bakımıdır. Merkezi ısıtma bakımı için hizmet alacağınız kişi/kurum merkezi sistemi bilmesi gereklidir. Bu sistem her tesisatçının bildiği bir sistem olmayıp bakımı için de aynı şeyi söylemek mümkündür.

Merkezi ısıtma sistemi temizliği ve bakımı, merkezi sistem kalorifer temizliği ve bakımı için uzman kişilerden yardım almalısınız. Merkezi sistem kalorifer temizliği ve bakımı, merkezi ısıtma sistemlerinde çalışmış ya da bu sistemi bilen tesisatçılar tarafından yapılmalıdır. Merkezi ısıtma sisteminin bakımı, merkezi sistem temizlik ve bakım servisi aracılığı ile yapılırsa sağlıklı hizmet alma şansınız artar.

Merkezi ısıtma Bakımı ve Merkezi Sistem Kalorifer Temizliği

Merkezi ısıtma bakımı denince akla ne gelmelidir. Hem ısıtma suyumuzun sağlandığı hem de ısınmamızı tek merkezden sağladığı sistemdir. Ortak kullanımı söz konusu olduğu sistemin bakımı her yönüyle önemlidir. Periyodik bakımı yapılması gereken bu sistemde ihmali kaldırmaz. Periyodik kazan bakımı yapılmalı, ana kolonlar gözden geçirilmelidir. Pompa, filtre bakımları da yapılmalıdır. Merkezi ısıtma sisteminin temizliği nasıl yapılır konusunda iyi tesisatçılara yaptırılmalıdır.

Kış geldiğinde vatandaş olarak benim evimdeki petekler hiç ısıtmıyor diye şikayetini yönetime bildirdin. Yönetim bunun için yapılması gerekeni bilir. Bu da merkezden yapılacak bakım ve temizliktir. Merkezi sitem kazan bakımı, merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor, merkezi sistem kalorifer yanmıyor. Sistemde oluşacak arızalar olsun merkezi sistem bakımı olsun bilen bir tesisatçının olması şarttır.

Vatandaşın sadece kendi evindeki petekleri temizletip sorunu çözmeye çalışması boşadır. Bu yapılan petek temizliği kısmi çözüm olacak bir kaç hafta sürmeden eksi sorunlar yeniden ortaya çıkacaktır. Nedeni, vatandaş sadece kendi evindeki petekleri temizlettikten sonra yine ana vana açılacaktır. Merkezden gelen kolonlardaki sıcak su sayesinde ısınma gerçekleşecektir.

Bu durumda temiz petekleri ana kolondan gelen pislikler kısa sürede dolduracak yine tıkanıklık oluşacaktır. Tıkanıklık oluşunca da evdeki petekler yine ısınmayacaktır. Bu durumda yapılaması gereken kazan dairesinden ana kolon bakımı, pompa bakımı ve filtre bakımı olacaktır. Kazan dairesinden merkezi ısıtma bakımı yapılacak ve bu ana kolonlara bağlı bütün dairelerin tesisatı ve petekleri de temizlenmiş olacaktır. Yapılması gereken merkezi ısıtma sistem bakımı bu şekilde olmalıdır.

Merkezi ısıtma Sistemi Nasıl Çalışır?

Merkezi ısıtma sistemin kurulduğu kazan dairesinde ki kazan ve boyler ile hem ısınma hem de sıcak su ihtiyacı giderilir. Şu anki kazanlar genel itibari ile otomatik modda çalıştırılıp sorunsuz ısınma sağlanır. Merkezden ayarlanan sıcaklıkta ısı ve sıcak su sağlanır. Merkezi sistem büyük sitelerde, bloklarda ortak kullanıma sunulur.

Merkezi ısıtma Bakımı | Bizim Tesisatçımız

Merkezi ısıtma Bakımı | Bizim Tesisatçımız

Merkezi sistemde yapılacak bir bakım ortak yapılabilir veya bir arıza olduğunda kazan dairesinin durdurulması gerekebilir. Ortak kullanım olduğu için heme merkezi ısıtma bakımı hem de merkezi arızalarda tüm kullanıcılar bu durumdan etkilenir. Merkezi ısıtma tesisatında bireysel bakım yaptırmanız olanaksız olup yaptırabilseniz de faydası olamayacaktır.

Merkezi sistemde, sıcak su tüketimi ve ısınma maliyetleri nasıl paylaşılmaktadır?

Merkezi sistemlerde bu hususla ilgili site yönetimi sağlam bir sistem kurmaz ise hem adil paylaşım olmaz hem de siste yönetimin başı çok ağırır. Bu durumun önüne geçmek için her daire için sıcak su sayaçları ve ısı pay ölçer konularak adil paylaşım sağlanmaya çalışılır. Eğer bu cihazlarda bozukluk olur ise ortaya sorunlar çıkmaya başlar. Dolayısıyla bu tarz yerlerde sadece sayaç okuma işini yapan ve işini iyi bilen mekanik tekniker bulundurulmalıdır.

Merkezi sistemin olduğu bazı yerlerde de vatandaş petekler çok sıcak evde yandık, camları açmak durumunda kalıyoruz derler. Yönetmelikte peteği kapatmak da yasak olduğu için buna bir çare arar. Bu durumda olan vatandaş termostatik vana taktırarak bu durumu çözebilir. Merkezi ısıtma bakımı yaptırın kışı sorunsuz ve kış ortasında soğukta kalmayın.