Petek havası nasıl alınır sorusu çok merak edilen ve çok sorulan bir konudur. Kapalı devre çalışan kalorifer tesisatında oluşan havanın tesisattan atılmasıdır. Düz tornavida ile  petekteki hava alma purjöründen saat yönünün tersine çevrilerek havanın dışarı atılmasıdır. Petek havası, kalorifer peteklerinde ve kalorifer tesisatında oluşan ve sistemin çalışmasını engelleyen bir arızadır. Kalorifer peteği hava alma işi petek havası alma anahtarı ile kombi petek temizleme işlem sonrası yapılmalıdır.  Kalorifer havası alma, doğalgaz petek havası petek temizliği sonrası alınmaz ise sonradan sizin petek havalarını almanız gerekecektir.

Petek Havası Nasıl Alınır | Bizim Tesisatçımız

Petek Havası Nasıl Alınır | Bizim Tesisatçımız

İnternet üzerinden petek havası nasıl alınır diye baktığınızda basit bir işlem olduğunu görürsünüz. Kombi petek temizleme işlemi sonrası kalorifer peteğinin havasını alarak petek temizliği biter.

Kombi çalışırken petek havası alınır mı?

Peteklerde hava alma işi peteklerin hava yapıp yapmadığına bakılarak yapılır. Kalorifer peteği havası alma sırasında kombi açık olabilir ya da kapalı olabilir. Her iki durumda da petekten hava alınır. Ancak, kombi kapalı iken petekten eksilen su durumu görülemez ise yani digital gösterge var ise petek havasını aldıktan sonra kombiyi açınız. Nedeni, peteklerden hava alma işlemi sırasında su eksileceği için eksilen su miktarına bakılarak eksik su tamamlanmalıdır. Kombi açıkken hava alma işi yaptığınızda da peteklerden eksilen su ekrandan görülür. Eksilen su miktarı kadar anında su doldurma işi yapılabilecektir. Yani her iki durumda da petek havası alınabilir.

Alüminyum petekten hava alma ile panel petekten hava alma aynı mı sorusu da sorulmaktadır. Her iki tip petek içinde hava alma işlemi uygulaması aynıdır.

 Alurad petek havası ve döküm petek havası nasıl alınır?

Peteklerin havası nasıl alınır kombi açık mı olmalı, kapalı mı olmlı? Havlupan havası nasıl alınır, döküm petek havası nasıl alınır hep merak edilen başlıklar olmuştur.

Doğalgaz petek havası alabilmeniz için peteklerin üst tarafında vana olmayan taraf bakın. Peteklerden hava alma imkanı sunan peteğin kendisine takılı hava alma yeri olmalıdır. Bazı peteklerde buralarda körtapa bulunduğundan doğalgaz petek havası nasıl alınır sorusuna yanıt olmamaktadır.

Eğer körtapa yerinde bahsettiğimiz petek hava alma aparatı takılı ise hava alma purjörü veya düz tornavida ile peteklerden hava alınabilir. Düz tornavidayı bu aparata takıp saat yönünün tersinde çevirin. Hava gelmeye başlayacak ve sonra su gelecektir. Biraz su aldıktan sonra doğalgaz petek havası alınmış olunur. Kalorifer Peteğinin Havası Nasıl Alınır konusunu somut videolarımızdan izleyebilirsiniz.

Peteklerin Havası Neden Alınır?

Peteklerle ilgili yapılan herhangi bir işlemde, kalorifer peteklerinde dolaşan su içerisinde hava kabarcıkları oluşur. Sistemde oluşan bu hava, sirkülasyon halindeki suya baskı yapacağından sistem durma noktasına gelince çalışmaz, ısı vermez. Hava dediğimiz şey sudaki  küçük kabarcıkların oluşmasıdır. Kombi pompasının da devir daim yapmasına engeldir.  Bu durumda petekten hava alam uygulamasını aşağıdaki videomuzda izleyelim.

Peteklerin havası neden alınır sorusu için videoyu izledikten sonra daha somut cevap bulmuş olacaksınız. Çünkü bazen yazılan şeyler ya tam ifade edilemiyor ya da istenilen sadelikte olmuyor. Bu açıdan videoyu izlemeniz faydalı olacaktır.

Evde Petek Havası Nasıl Alınır?

Peteklerin havası alınırken kombi açık mı olmalı bu çok sorulan sorulardandır. Kombinin açık olup olmaması hiç fark etmez. Peteklerden hava almak için öncelikli husus yanınızda bulundurmanız gerekenlerdir.

  • Petek havası alırken purjör anahtarı dediğimiz anahtar olmalı bu yok ise herkesin evinde düz uçlu tornavida vardır. Düz tornavida ile de petek havası alınabilir. Yukarıda paylaştığımız video’yuda izleyerek  durumu daha somut görebilirsiniz.
Petek Havası Nasıl Alınır | Bizim Tesisatçımız

Petek Havası Nasıl Alınır | Bizim Tesisatçımız

  • Petek havası alırken bir kap bir de bez yanınızda bulunsun. Petek havası bitip su gelmeye başlayınca kap ile suyu alırsınız. Ola ki kaba su gelmeden su damlaması falan olursa da bez ile ıslaklığı alırsınız.
  • Petek havası almaya başlamak için her şey hazır. O halde düz tornavida ile saat yönünün tersine hava alma yerindeki aparatı çevirin. Bu işlemi yaparken birden çevirmeyin yavaş yavaş çevirin. Su gelmeye başlayınca da yavaş yavaş kapatın. Su gelmeye başladığında da biraz su akmasına izin verin ki su içerisinde ki kabarcıklar içerisinde ki hava da tamamen çıksın.
  • Havanın tam olarak çıktığından emin olun. Sonra düz tornavida ile açtığınız yönün tersine çevirerek peteğin üst yan tarafında bulunan hava alma yerini kapatın.

Böylelikle hava alma işlemi bitmiş olacak ve sıcak su sirkülasyonu yeniden sağlanacaktır. Isı için engel teşkil eden hava ortadan kalmış olacaktır. Bu uygulama için tesisatçı çağırmaya gerek olmayıp her vatandaşın yapabileceği kolay bir uygulamadır. Peteklerde hava olduğunda petek üstlerinde soğukluk olur, eğer petek altları soğuk üstleri sıcak ise hava olma olasılığı düşüktür.

Petekte hava olduğu zaman petek üst tarafı ısıtmaz, kalorifer peteğinde hava problemi olduğu zaman peteğin üstü ısınmaz. Petek havası alma, kalorifer ısıtma sistemi petek havasını alma, doğalgaz petek havası alma farklı isimlerle de ifade edilse yapılan işlem aynıdır. Umarız “petek havası nasıl alınır” yazımız faydalı olmuştur.