Petek temizliği gibi çok bilinen bir hizmet olmayan petek toz temizliği buharlı petek toz temizleme makinesi ile yapılır. Hijyenik ortam ve sağlıklı ısınma şansını yakalayabileceğiniz bu hizmeti uzmanından alın. Petek araları nasıl temizlenir için farklı yorumlar olsa da şunu bilmeniz yeterlidir. Buharlı cihazla petekleri sökmeden en ücra köşelerdeki tozlar bile temizliyoruz.

Petek araları temizleme uygulaması evde yapılmaya çalışılsa da bu temizlik sınırlı kalır. Sararan kalorifer petekleri nasıl temizlenir sorusu da çok sorulmaktadır. Kirlenen kalorifer petek aralarının tozların temizlenemsi için buharlı cihaz şarttır. Petek dışı toz temizliği diye de bilinen petek araları toz temizliği, buharlı cihazlarla petekleri sökmeden temizliyoruz.

Petek Toz Temizliği Nasıl Yapılır?

Peteklerde zamana ve kullanıma bağlı oluşan tozların temizliğini içeren petek içi toz temizleme işini buharlı cihazla yapıyoruz. Evde kedi, köpek besleyen kişilerin  peteklerin içindeki kıl, tüy oldukça fazla olabilmektedir. Böylesi bir durumda, sağlıklı ısınmanın önüne geçmektedir. Özellikle petek içine dikkatlice bakarsak ne tür bir kirlilik olduğunu daha net görmüş oluruz.

Çoğumuz eğilip peteğin içine bakma gereksinimiz duymayız bu da gayet normaldir. Ancak bu yazımızı okuduysanız lütfen petek içlerini bir kontrol edin. Eğer bahsettiğimiz türden bir kirlilik var ise petek içi toz temizliği yaptırın. Her yıl kombi bakımı ve peteklerin iyi ısınması için petek temizliği yaptırdığınız da lütfen bu hizmeti de alın.

Petek tozu temizleme makinası olmadan  evde kalorifer peteği tozu nasıl temizlenir? Bu soruya  verilebilecek yanıt, buharlı cihaz olmadan yapılacak temizlik kısmi temizlik olacaktır.

Kirli olan peteklerin alt tarafına önce bez takıyoruz ve sonra kuru buhar modunda buharlı cihazı çalıştırıyoruz. Bu aşamada önce kaba  pislik, en ince toz temizlenir. Bu aşamadan sonra su ve buhar modunda cihaz çalıştırılıp temizliğe devam edilir. Bütün peteklere aynı işlemler tek tek yapılır. Petek toz temizleme uygulaması ısınmaya dolaylı etkisi olan ancak hijyen açısından büyük öneme sahip bir hizmettir. Petek toz temizliği buharlı cihaz olmadan yapılamaz evde kendi çabamızla kısıtlı temizlik yapabiliriz. Ne kadar uğraş versek de istenilen düzeyde temizlik yapılamaz. Petek toz temizleme ancak buharlı cihazla yapılır ise verim alınır. Profesyonel cihazında basıncı yeterli düzeyde olması bu hizmetin sağlıklı olması açısından önemlidir.

Buharlı Petek Arası Toz Temizliğinin Faydaları

Doğalgaz petek ızgara aralarında biriken tozların temizliği en başta sağlık açışından gereklidir. Bu noktayı en baştan ifade etmiş olalım. Şimdi sırası ile petek dışı toz temizliğinin faydalarını burada paylaşalım.

  • Petek dışında yani petek aralarında biriken tozları, petekleri yaktığımızda hareket edip petek içinden dışarı ev ortamına karışır. Bu durum sağlıksız bir ortam demek olup tozların solumamız anlamına gelir. Petek toz temizleme işlemi ile bu durum ortadan kalkar ve sağlıklı ısınma gerçekleşir.
  • Petekleri yaktığımızda, petek ızgara aralarında bulunan tozlarda yanar ve koku oluşturur. Petek toz temizliği ile oluşacak rahatsız edici koku ortadan kaldırılır.
  • Petek aralarında biriken tozlar, sıcaklığın etkisi ile yandığı için duvarda ve perde de is yapar. Petek ızgara araları toz temizleme ile duvarda ve perde de is olayı ortadan kalkar.
  • Petek aralarında biriken tozlar berberinde bakteri üremeleri ve böceklerin yuvası haline gelecektir. Petek dışı toz temizleme ile hijyen sağlanır ve peteklerin araları dezenfekte edildiği için ne böcek ne de bakteri barınamaz.
  • Evde yaşlı ve çocuk var ise tozdan etkilenecek ve öksürük başlayacaktır. Petek aralarında istenilen düzeyde temizlik sağlandığı için evdeki yaşlı ve çocuklar tozun olumsuz etkilerinden korunmuş olur.

Petek Toz Temizliği Ne Zaman Yapılır?

Doğalgaz petek toz temizleme işinin yapılması için bir zaman sınırlaması yoktur. Ancak petek kombi  kalorifer tesisat iç temizliği yaptırdığınız zaman yapılabilir. Hepsi bir arada çıksın derseniz petek iç temizliği yapıldığında yapılabilir. Kalorifer petek iç temizliği ile petek arası toz temizliğini aynı anda yaptırmak size fiyat avantajı sağlar. Tek elden hizmet almış olursunuz mliyet daha düşük olur. Hem de her iki uygulama için ayrı ayrı zaman ayırmak zorunda da kalmazsınız. Bu açıdan en uygun vakit her iki hizmeti alacağınız kış başlangıcı olabilir. Ya da evde hayvan besliyorsanız bahar temizliği kapsamında bu temizliği de yaptırabilirsiniz. Ya da canınız ne zaman isterse petek dışı toz temizleme hizmetini alabilirsiniz. Burada kararı verecek ve zamanı belirleyecek sizlersiniz.

Makinasız Petek Toz Temizliği Olur mu?

Peteklerde oluşan toz yumaklarının temizliği için bazen evde kendi uğraş ve çabamız ile temizlemeye çalışırız. Oysa petek içinde kalan ulaşılamayacak noktalardaki tozların temizliği ancak cihazla yapılabilir. Kuru buhar ve sulu buhar üreten cihazın ucuna da farklı aparatlar takarız . Peteklerin üst tarafında oluşan kir katmanları da bu aparatlar ile temizlenmeye çalışırız. Kuru buhar üreten cihaz ile yapılan temizlik esnasında petek alt taraflarına da bez takılarak temiz bir uygulama yaparız. İşin özeti şudur, makinasız evde petek toz temizliği yapılsa da her zaman eksik kalan bir yanı vardır. Bunu için buharlı makinesiz petek toz temizliği olmaz diyebiliriz.  Çünkü petek içlerinde dar ızgara aralarında her noktaya elle ulaşmak imkansızdır.

Buharlı petek dışı toz temizleme | Bizim Tesisatçımız

Petek Toz Temizliği | Bizim Tesisatçımız

Petek Toz Temizliği Ücreti Ne Kadar?

Petek toz temizleme petek iç tesisat temizliği ile karıştırılmamalıdır. Petek aralarında biriken tozların temizliği tamamen sağlıklı ısınma için yaptırılır. Petek ızgara aralarının yani petek dışı toz temizliğinin ücreti 5 petek 1.250 TL dir. Petek büyüklüğü ya da küçüklüğü gözetilmemekte olup petek sayısı fiyat belirleyen ana unsurdur.  5 Petek sonrası da her petek artışı için 250 TL ek ücret alınır. Peteklerin az kirli ya da çok kirli olması da fiyatı belirleyen unsurlardan değildir. Dediğimiz gibi petek toz temizleme ücreti ne kadar sorusunun, net yanıtı petek sayısı ile belirlenir.

Petek Toz Temizliği Kaç Yılda Bir Yapılır?

Petek toz temizliği için bir süre vermek hayli zor olsa da 2 yılda bir petek toz temizliği yapılması gerektiğini düşünüyorum. Sahadaki gözlemlerimiz bu yönde olup 2 yılı doldurmuş peteklerde petek toz temizliğini gerektirecek bir tablo ortaya çıkmaktadır. Bu süre evde hayvan besleyenler için daha kısa olabilmektedir. Çünkü hayvanların kılları ya da kuşların pisliklerini petek içlerinden buharlı makine ile tam temizliyoruz.

Petek Toz Temizliği için Niye Sizi Tercih Etmeliyim?

  • Bizim Tesisatçımız bu hizmeti sektörde ilk yapan ve diğer firmalarında bu işi yapmasına öncülük eden firmadır. Bu durumu You Tube videolarımızdan ya da petek toz temizleme araması yaptığınızda da fark edebilirsiniz.
  • Tesisat sektöründe bu işi ilk yapan tesisatçı firmayız. Bu süreçte eksikliklerimiz en erken tamamlayan ve şu an en güncel buharlı makineler ile hizmet veren firmayız.
  • Petek arası toz temizliği yapılırken nelere dikkat edilmeli hususunu iyi bilen çalışanlarımız ile hizmet vermekteyiz.
  • En iyi hizmeti, kabul edilebilir uygun fiyatla sunuyoruz.
  • Petek toz temizliğini yaparken sizlerin memnuniyeti için gerekli zamanı bu işi için ayırıyoruz. Çünkü müşteri memnuniyet esaslı çalışıyoruz.