Pimaş yıkama, pis su giderlerinde oluşan kirliliği ortadan kaldırmak için pimaş yıkama makinesi  ile yapılan temizliktir. Tıkanıklık açma, pimaş açma, tuvalet tıkanıklığı açma ve özellikle de mutfak tıkanıklığı açma sonrası gereklidir. Pimaş boru yıkama işi yapıldıktan sonra da kamera ile son durum görüntülenerek tam olarak temizlendiği görülmelidir.

Pimaş temizliği, pimaş içi yıkama ve gider yıkama ile ifade edilen aynı hizmettir. Bu hizmet, gider yıkama cihazı ile uzun zaman kullanılan pimaş borularındaki kir tabakasının temizliğidir.

Pimaş Yıkama ve  Basınçlı Gider Borusu Yıkama Nasıl Yapılır?

Pimaş yıkama yüksek basınçla makine ile yapılır ve  firmamız pimaş temizleme ve gider borusu temizleme işinde tecrübelidir. Bu açıdan işin en pratik uygulamasını en etkili makineler ile yapar. Pis su tesisatı yıkama cihazı uzun hatları yıkar. Her çap boruya, esnek hortumu sayesinde, yüksek basınç üreten motoru ile çok kirli ve hatları da yıkar.

Pimaşların yıkanması evde bizim kendi çabalarımızla, gidere kimyasallar dökerek yapılmaz. Profesyonel cihazlar kullanan ve bu işi pimaş yıkama cihazı kullanarak yapan tesisatçı  firma yapmalıdır. Şimdi pimaş yıkama nasıl yapılır aşama aşama bakalım.

 • Öncelikli husus pimaş içi temizleme işini yapmak için elbette yeterli basınca sahip profesyonel pimaş yıkama makinesi olmalıdır.
 • Makinenin ürettiği yüksek basınç ile makine hortum başlığındaki ince deliklerden su püskürterek pimaşın her noktası tam anlamıyla yıkarız.
 • Gider yıkama cihazı ile yıkama yaptığımızda boru temizlendikçe cihaz hortumu ileri sürülerek pimaş hattının sonuna kadar temizlik yaparız.
 • Pimaş yıkama makinesinin ucundaki nozul sayesinde 360 drece boru yüzeylerini de yıkarız. Tıkanıklık açıldığında boru yüzeylerinde yapışık olan tüm kirli ve yumuşak katmanı temizlemiş oluruz.
 • Pimaş boru yıkama yapıldı ben pimaş içlerinin son durumunu görmek istiyorum diyorsanız. Tesisatçınız ile bu hizmeti almadan bunu da mutlaka söyleyin. Kamera ile bakıldığında hem ilk haline bakın hem de gider borusu yıkama sonrasında bakın. Farkı çok net göreceğinizden hiç şüphem yoktur.

Pimaş borusunu temizleyen firmaya  ihtiyacınız olur ise Bizim Tesisatçımız olarak yanınızdayız.

Pimaş Yıkama | Bizim Tesisatçımız

Pimaş Yıkama | Bizim Tesisatçımız

Pimaş Yıkama Makinesi ile Neden Pimaş Yıkama Yapılır?

 • Eski binalarda uzun zaman kullanıma dayalı aşırı kirlenen pimaş hattında sürekli tıkanmalar oluşmaya başlar. Sürekli tıkanıklık açtırmak yerine gider borusu yıkama yapılarak oluşacak arızalarının da önüne geçmiş olursunuz.
 • Mutfak hattı çok yoğun kullanılan, restoran, otel, yatılı okullar, yurtlar, hastaneler gibi yerlerde aşırı yağlanmaya dayalı sürekli tıkanıklık olur. Tıkanıklığın önüne geçmek için yıkama makinesi ile  gider boru yıkama yaptırılmasını öneriyoruz.
 • Aşırı yağlanan giderlerde yumuşak bir yapı oluşur ve her gelen şey burada tutunma şansı bulabilir. Bu tip tesisatta tıkanıklık çok sık olur ve her defasında tıkanıklığı açtırmak zorunda kalırsınız. Ancak, yumuşak dokuyu tıkanıklık cihazı tam olarak ortadan kaldıramaz. Tıkanıklık yayı geri çekildiği zaman yumuşak doku tekrar bir araya gelip yeniden tıkanmalara yol açar. Yumuşak yapının temizlenmesi icap ettiği için gider tesisatı  yıkama makinesi ile yıkama gereklidir.
 • Pis su gider borusu yıkama ile daralan boru çapı genişler. Gider daha rahat çalışır ve olası tıkanıklıkların önüne geçilmiş olunur.
 • Uzun hatlarda tıkanıklık yaşanmaması için periyodik pimaş yıkama makinesi ile gider boru yıkama yaptırılır ise pimaş tesisatı daha uzun ömürlü olur.

Gider Borusu Pimaş içi Yıkatmanın  Faydaları

Gider boruları atık su boruları olup, kullandığımız lavabo, klozet gibi yerlerden rögara kadar pimaş borularla atık su taşınır. Bu süreçte gider tesisatının bakımı yapılması gereklidir. Peki gider borusunun bakımını yaptırmak ne tür faydalar sağlar.

 • Atık su borusu içerisinde zamanla katılaşan ve yapışkan bir hal olan atıklar boru yüzeylerine yapışmaya başlar. Pimaş yıkama yapılarak bu kirli tabaka tamizlenir.
 • Gider borusu yıkama ile ani tıkanıklıkların önüne geçilir.
 • Kirliliğe dayalı oluışacak kötü kokuların oluşmasına fırsat verilmez.
 • Gider borularının bakımı yapıldığında hijyen de bir anlamda sağlanmış olur.
 • Atık su gider borularında pisliğe dayalı üreyecek bakteri ve benzeri yapılar çoğalmadan temizlenir. Sonrasında da kimyasal uygulama ile dezenfekte edilir.
 • Pimaş yıkama sağlıklı atık su gider borularının hizmet vermesinde önemli bir yere sahiptir.

Bizim tesisatçımız tesisatçı servis ağı ile İstanbulun çoğu içesinde basınçlı pimaş boru yıkama hizmeti sunmaktadır.  Servisimizin basınçlı gider borusu yıkama fiyatları, kanal yıkama fiyatları da uygundur.

Gider Borusu Temizleme | Bizim Tesisatçımız

Gider Borusu Temizleme | Bizim Tesisatçımız

Pimaş Yıkama ve Gider Borusu Temizleme Nerelerde Gerekli olur?

Otellerde mutfak giderleri yoğun kullanıldığı için hızlı yağlanma ve kirlenme olduğu için pimaş yıkama buralarda gereklidir. Ani tıkanıklık yaşanması sonucu hizmet kesintisi beraberinde müşteri memnuniyetsizliğine neden olur. Bu duruma düşmemek için pimaş gider borularının bakımı yapılmalıdır. Bahse konu bakım dediğimiz şey de periyodik pimaş yıkama işlemidir. Mutfakta oluşacak tıkanıklık demek, hijyen olmayan ortam demek, mutfağın kullanılamaması demek para kaybı demektir.

Hastanelerde, yine burada da mutfak bölümü önemli olup burada yaşanacak bir sıkıntı hiç de hoş olmayan durumları ortaya çıkarır. Hastane de ana hat boruları tıkandığında ameliyat odalarının üstünden geçen bir gider borusu var ise buradan su sızması demektir. Eğer düzenli pimaş yıkama yapılır ise ani tıkanıklık yaşanma olasılığı çok düşük olacaktır.

Okullarda ve Yurtlarda tıkanıklık yaşanma olasılığı çok daha yüksek olup buralarda sık sık pimaş yıkama yaptırılmalıdır. Pimaş çaplarını daraltacak kirli katman temizlenir ise tıkanıklık yaşanma olasılığı düşer. Çünkü, pimaş yıkama makinesi ile atıkları tutunacağı bu kirli, pürüzlü yüzeyi ortadan kaldırıyoruz. Okullarda ve yurtlarda çocuklar giderlere atılmaması gereken şeyleri atmama konusunda hassas davranmazlar. Bu durumu sizlerde gayet iyi biliyorsunuz bu açıdan önlem almak iyi olacaktır.

Pimaş Yıkama ile Tıkanıklık Açma Aynı Şey midir?

Nasıl ki, su kaçağı tespit cihazı ile yapılan  su kaçağı tespiti ile tıkanıklık açma aynı şey değil ise pimaş yıkama ile tıkanıklık açma da aynı şey değildir.

Giderlerde aşırı yağlanma, aşırı kirlenmeye dayalı pis su tesisatı kullanılamaz hale gelir. Pis su giderlerinde oluşan tıkanıklık tıkanıklık açma robotu ile açılır. Aşırı yağlanan mutfak giderleri önce tıkanıklık açma robotu ile açılır. Sonra da yumuşak olan ve sonradan tekrar bir araya gelen yağ tabakasını pimaş yıkama cihazı ile yıkanır. Buna bağlı olarak tıkanıklık açma ayrı işlem pimaş yıkama ayrı bir işlemdir.