Petek arası toz temizliği (petek dış temizliği) çok yaygın olmadığından vatandaş bu hizmetten haberdar değildir. Vatandaş eğer kalorifer peteği içine dikkatlice bakarsa gördüğü manzara kendisini çok rahatsız edecektir. Petek tozundan kurtı-ulmak için buna kendince bir çözüm bulacaktır. Tabii burada önemli nokta vatandaşın  petek içindeki pislikten, tozdan haberdar olmasıdır. Çünkü kişiyi harekete geçiren bu bilinç ve farkındalıktır. Petek temizleme makinası ile petek temizliği, doğalgaz peteğinin arasındaki toz ve kir temizliğini uygun fiyatlar ile yapıyoruz. Petek temizleme,  kalorifer petek temizliği yılda bir defa yapılırsa sağlık açısından faydasını görürsünüz.

Soruyorum, bu güne kadar kaçımız evimizde kışın bizleri ısıtan peteğin içine dikkatlice baktık? Bu soruya olumlu yanıt inanın çok azdır. Petek arası toz temizliği kombi bakımından daha önemli desem abartmış olmam.

Petek Arası Toz Temizliği Nedir ?

Petek arası toz temizliği, petek ızgara arasında yani peteğin göremediğimiz, ulaşamadığımız yerlerin temizliğidir. Petek iç kısmında toz yumaklarının kuru buharlı petek temizleme cihazı ile temizlenmesidir. Peteklerin temizliği bir mevsime bağlı olmaksızın yaptırılabilir. Bu anlamda kışı beklemeden yaz ayında da petek dış temizliği yaptırılabilir. Petek ızgarasında kümelenmiş hijyen olmayan ortamların oluşmasına neden olan etkenler ortadan kaldırılmış olacaktır.

Petek araları temizleme,  sararan kalorifer peteklerini temizleme, petek arası temizleme fırçası ile yapılabilecek bir hizmet değildir.

Neden petek toz temizliği yaptırmalıyım?

 • Petek dışında, petek ızgaralarında zamana ve kullanıma bağlı olarak oluşan toz sarmalı vardır. Bu petek tozları temizlenmediği takdirde bütün haşerenin ve mikropların barındığı bir merkez haline gelmektedir.
 • Burada biriken tozlar sıcak havanın etkisiyle yükselerek yaşadığımız ortamlarda soluduğumuz hava ile bizleri hasta etmektedir. Evde allerjik hasta varsa bu konu çok daha önem arz etmektedir.
 • Evde kedi, köpek besleyen kişilerin petek arası toz temizliğini yaptırmaları da önemlidir. Hayvanların tüyleri petek içlerinde birikmekte zamanla sağlıksız ortamların oluşmasına neden olmaktadır.
 • Perdelerin is olmasını önlemek için petek toz temizliği yaptırılmalıdır.
 • Petekleri kışın yaktığımızda toz yumakları yanınca ortaya hoş olmayan koku çıkar.

Petek Araları Nasıl Temizlenir?

Petek tozu temizleme makinası ile petekleri sökmeden temizleme kuru buhar yardımı ile etkili şekilde yapılır.

 • Petek toz temizliği, petek dışı toz temizliği diye bilinen bu uygulamayı petek arası temizleme makinası ile yapıyoruz.
 • Petekler sökülmeden, buharlı cihazla petek ızgara araları bütün tozlardan, mite böceklerinden temizlenir.
 • Petek altlarına bez takılarak temizlik yapılırken temizlenen tozlar bezde toplanır, etraf kirlenmez.
 • Petek dışı toz temizliği yapılırken, petek ızgaraları genelde çıkarılıp yapılır. Ancak bazen petek çok eski ise petek ızgaraları çıkarılmaz. Çünkü, petek ızgarası çıkarılırken zor çıkacağından kırılma, yamulma gibi durumlar ortaya çıkar.

Petek Arası Toz Temizliğinin Faydaları

Petek temizliği denince ilk akla gelen peteklerin içindeki kirli suyun temizlenmesidir. Sıcak suyun dolaşımda bulunduğu peteklere sıcak suyun taşındığı boru içi, petek içinden bahsedilmektedir. Bizim üzerinde durduğumuz konu ise petek ızgara araları yani petek dış yüzeyidir. Petek dışı, petek arası toz temizliğinin faydaları şu şekilde özetlenebilir

 • Petek dış temizliği ile toz yumakları temizlenir.
 • Petek dış temizliği  ile perdeler is olmaktan kurtulur.
 • Petek arası toz temizliği ile ailemizde allerjik hasta varsa onları korumuş oluruz.
 • Petek dış temizliği ile peteklerin sıcaklığını dolaylı olarak artırmış oluruz.
 • Petek dış temizliği ile petek aralarında ki mikrobik oluşumların önüne geçeriz.

Petek Arası Toz Temizliği Fiyatları:

Petek temizleme fiyatları yılda bir defa yapıldığı düşünüldüğünde bütçeyi etkilemeyecek denli uygun fiyatlarla yapılmaktadır. Somut bir veri görmek istediğinizi bildiğimden rakam yazma zorunluluğu hissettiğimden belirtmek durumundayım. Petek dışı toz temizliğinde 4-5 petek 1000TL- 1.250tl’ dir.  Petek büyüklüğünün veya küçüklüğünüz fiyatı etkileyici etkisi bulunmamaktadır.

Petek Arası Toz Temizliği Cihazı

Petek arası toz temizliği cihazı su ile kuru buhar üreten basınçlı elektronik cihazdır. Petek temizliği yanında  çok yaygın olmadığı için gözden kaçan, atladığımız bir nokta petek arası toz temizliğidir. Petek arası toz temizliği cihazı bireylerin alıp kullanabileceği bir cihaz demek çok kapsayıcı bir ifade olmayacaktır. Nedeni bu cihazların ev modelleri ve büyük modelleri olup, ev modelleri çok güçlü buhar üretebilen bütün tozları söküp atabilen cihazlar değildir.

Petek arası toz temizliği cihazı | Bizim Tesisatçımız

Petek arası toz temizliği cihazı | Bizim Tesisatçımız

Dolayısıyla daha iyi buhar üretebilen cihazların da fiyatları çok yüksek olabilmektedir. Bu anlamda bireyin böylesi bir ürüne bu kadar para ayıracak bütçesi olmayabilir. Ancak yılda bir petek dış temizliğini cüz-i bir fiyatla yaptırabilir. Petek arası toz temizliği cihazı model açısından istenilen güçte olmalı ki emekler boşa gitmesin istenilen verim alınabilsin.