Su kaçağı, tesisatta oluşan arıza sonucu belli bir noktadan suyun tesisat dışına çıkarak zeminde, duvarda ıslaklık oluşturmasıdır. Temiz su tesisatında, pis su tesisatında ya da kombi kalorifer tesisatında su sızıntıları ile ortaya çıkan tesisat sorunudur. Su sızıntısının yerini su kaçak bulma cihazları ve kameralı su kaçak tespit yolu ile bulamaya da su kaçağı tespiti denir. Bizim tesisatçımız su kaçağı tespitini, su sızıntı tespitini profesyonelce yapar.

 Bu sorunun oluşumu eski binada olacağı gibi yeni binada da karşımıza çıkmaktadır. Su kaçağı tespiti noktasında hızlı davranmak gerekmektedir. Oluşan su kaçağı zemine sızıp buradan farklı yollar bulup alt komşunuza sızabilmektedir.

Bu açıdan su kaçağının olumsuz anlamada sebep olacağı sosyal etkilerin de  olacağını unutmayalım. İstanbul cihazla su kaçak bulma servisi Bizim Tesisatçımız, cihazla kırmadan su kaçağı tespiti uygulaması ile soruna kesim çözüm getirir.

Sizin haberiniz olmaksızın, su kaçağına bağlı alt kata sızan su sorunlara neden olur. Komşunuzun yeni yaptırdığı boyaya, kartonpiyere, stop lambalara maliyeti yüksek zararlar verebilmektedir. Su sızıntısının oluşturduğu bu etki komşunuzun ani çıkışıyla sizi üzer. Sizde olaydan habersiz ne olduğunu anlamdan olayın içerisinde kendinizi bulursunuz.

Su Kaçağı Neden Oluşur?

Su kaçağı oluşumu tek bir faktöre bağlı olmayıp farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Tesisattaki kaçak temiz suda olabileceği gibi pis su gider borularında da meydan gelir. Şimdi, su kaçağına neden olan durumları sıralayalım.

 • Temiz su tesisatı borusunda çatlama, yarılma olur ise su tesisatında su sızıntısı olur.
 • Temiz su tesisatının montajı yapılırken kullanılan hatalı malzeme su kaçağına neden olur.
 • Temiz su tesisatının montajı yapılırken hatalı kaynak, hatalı işçilik su kaçağının oluşmasına neden olur.
 • Evde tadilat yapılırken borulara zarar verilmesi halinde su kaçağı oluşur.
 • Evde musluk veya benzeri bir tesisat malzemesinin montajını kendimiz yaparken atladığımız çok küçük bir ayrıntı su kaçağına neden olur.
 • Eski tip demir boru tesisatında zamanla delinmeler olabilmekte ve su kaçağına sebep olmaktadır.
 • Pis su giderlerinde tıkanıklık olduğunda, en zayıf yer olana bağlantı noktalarından su damlamaları olur.
 • Pis su pimaş boru giderlerinde çökme olursa su kaçak arızası oluşur.
 • Pis su borularında bağlantı yerlerine konması gereken conta konulmaz ise su sızıntısı olur.
 • Pi su gider hattında tıkanıklık olduğunda evdeki imkanlarla açmaya çalıştığımızda sert bir cisimle müdahale ettiğimizde borunun kırılmasına sebebiyet verilir ise su kaçağı kaçınılmazdır.
 • Tabanda bulunan fayans aralarının boşalması ile tabanda su olduğu zaman alt kata vermekte buda su kaçak anlamına gelmektedir.

Su kaçağı | Bizim Tesisatçımız

Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Tesisat ile ilgili sorunlar her zaman yaşanılan ancak nasıl bir uygulama ile çözüm üretileceği en önemli durum olmuştur. Su sızıntısı hangi mekanda, ne tür ortaya çıkarsa çıksın cihazla su kaçağı tespiti, kırma yapmadan yapılmalıdır. ”Su kaçağı nasıl bulunur”  sorusu kafalarda soru işareti olarak kalmamalı, su sızıntısının kaynağı net bulunmalıdır. Su sızıntı tamiri de aynı hızla yapılmalıdır. Su kaçağını nasıl bulduğumuzu sırası ile paylaşalım.

 • Su sızıntısı olan adrese gittiğimizde, ilk genel tespit yaparak, hangi cihazla nereden test yapılmaya başlanacağına karar veriyoruz.
 • Bu aşamadan sonra gerekli görülen sıralama ile bütün testleri yapıyoruz. Bir sıralama yaparak kafanızda somut bir tablo oluşturmaya çalışalım.
 • Su kaçak arama cihazı ile önce temiz su tesisatı dinleyerek gerekli testler yapıyoruz.
 • Burada kaçak yoksa tesisat kamerası ile pis su giderlerini pimaş tesisatını görüntülüyoruz.
 • Pimaş tesisatının görüntülenmesindeki amaç, pimaş hattında çökme var mı, çatlak var mı, eğimsizlik var mı? Su arızasına neden olabilecek olgular tek tek kontrol edilir.

Bu kontrollerin yapılabilmesi için su tesisatı kaçak bulmada kameralı boru görüntüleme uygulamasının yapılması şarttır.

Bu arada kalorifer tesisatı ile ilgili kontroller de yapılarak bu tesisatta bir kaçak olup olmadığı da test edilir. Su tesisatı kaçağı nasıl bulunur sorusunun cevabı bu saydığımız kontroller ile sağlanmış olur.

Su kaçağı için tavsiyeleriniz var mı diye soran, tesisat arızası yaşayan su kaçağı ile karşılaşan kişi çözüm arar. Su kaçağının en pratik biçimde bulunmasını ve tamir edilmesini ister. Bahse konu kırmadan su sızıntısı bulma işini su kaçak bulma cihazları ile kısa sürede buluyoruz. Sonrasında da arızalı su borusu tamirini yapıyoruz.

Su sızıntısı tesisat kaçak bulma bu şekilde cihazla bularak, zaman kaybının, para kaybının ve ek masrafların önüne geçiyoruz.  Su arızası bulunma aşamasında hiç hesapta olmayan tadilat gerektirici bir durum moral bozukluğuna neden olmaktadır. Sahada bu durumu size yaşatan en ucuz su sızıntı tespiti yapan firmaları da maalesef sizler seçmektesiniz.

Bu çerçevede su kaçağı arızası olduğunda mutlaka cihazla kırmadan su sızıntısını bulacak tesisatçı firma ile irtibata geçin. Kırmadan kaçak bulma yöntemlerinin avantajlarını görünce bizleri daha iyi anlayacağınızdan eminiz.

Su kaçağı belirtileri nelerdir?

Su tesisatı kaçağı olduğunda birçok şekilde kendini bize gösterecektir. Biz sizler için su kaçağı belirtilerini burada sıralayalım.

 • Su sızıntısı olduğunda zeminde ıslaklık olabilir,
 • Su sızıntısı olduğunda duvarlarda nemlenme, rutubet ve koku olabilir,
 • Su sızıntısı olduğunda evde su kullanımı olmadığı halde su sayacı döner. Yani su kullanımı var gibi su tüketimini gösterir.
 • Bazen de, su kaçağı olduğunda alt komşu bir gün kapınızı çalıp evin tavanında sararma olduğunu size söylediğinde bunu anlayabilirsiniz.
 • Evde su kaçak durumu var ise fatura normalden yüksek gelecektir.
 • Bir de kombi sürekli su eksiltiyor ise bu durumda da kalorifer borularında su kaçağı var demektir.

Evim sigortalı ne yapmam gerekir?

Su kaçağı olduğunu fark edip su tesisatçısı çağırmadan önce yapmanız gereken şey önce eviniz sigortalı ise sigorta firmasını aramaktır. Sigorta firmasını aradığınızda evde su sızıntısı olduğunu söyleyiniz. Sigorta firmaları anlaşmalı olduğu tespit ve tamir servisini yönlendirerek su kaçağının tespitini ve tamirini yapacaktır. Eğer sigorta firması servisi geç gönderecek ise sigorta firmasının da onayını alıp siz bir tesisatçı çağırabilirsiniz. Bu sayede su kaçağı sorunu ilerleyip etrafa zarar vermeden sorun da çözülmüş olur.

Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır ? | Bizim Tesisatçımız

Birden Fazla Patlak Su Borusu Nasıl Tespit Edilir?

Su kaçağı olduğunda su kaçak tespiti uzmanları hem pis su tesisatını hem de temiz su tesisatını kontrol eder. Patlak su borusu sorusu temiz su tesisatındaki su kaçağı ile ilgilidir. Evde su tesisat kaçağı tespiti için gelen Bizim Tesisatçımız ustası, su kaçağını bulup boru tamirini yapar. Sonrasında başka bir yerde su kaçağı var mı diye yeniden test yapar. Ancak bu şekilde birden fazla patlak su borusunun varlığı tespit edilir.

Parke Altında Su Kaçağı Bulunabilir mi?

Parke altında su kaçağını bulma işi normalden daha zor olan bir iştir. Sebebi, parkeler akustik dinleme cihazı ile su kaçağının bulmayı zorlaştır. Ancak parke olan kısım sökülüp daha net su kaçağı tespiti yaparız. Zaten su kaçağı tespiti yapıldığında parkeler sökülmek zorundadır. Burada parkeler önceden sökülüp su tesisat kaçağı tespiti yapılır. Bu sayede su kaçağının tam yeri bulunmuş ve su sızıntısının da tamiri yapılmış olur. Bir de su tesisatı kaçağı olan yerdeki parkeler ıslandığı için zaten sökülmeli ve kurutulmalıdır. Yani her durumda parke zaten sökülmekte olduğu için su kaçağı tespiti öncesi sökülmesi isabetli olanıdır.

Cihazla Su Kaçağı Tespiti Yaptıktan Sonra Kırılan Yerin Onarımını Yapıyor Musunuz?

Su tesisat kaçağı servisimiz hem su kaçağı tespitini yapar hem de su kaçağının tamirini yapar. Akustik cihaz ve kamera ile su kaçağının tam yeri bulunca iş bitmez. Sonra da arızalı borunun tamirini anında yapıyoruz. Boru tamirini yapmazsak su kaçağı devam eder. Bu açıdan su kaçağının tespitini yapıp anında boru tamirini yapıyoruz. Sonrasında da seramik müşteride var ise yerine koyuyoruz ya da hemen temin edip  seramiği yerine koyup işi bitiriyoruz.

Kalorifer Tesisatı Su Kaçağının Tamiratına Kimyasal Çözüm

Su tesisatı kaçağı kimyasal uygulama ile sızıntı bulma ve su kaçak tamiri şimdi daha kolay. Kalorifer su kaçağının ortadan kalkması hem de hiç bir yerin kırılmadan bunun yapılmasıartık mümkündür.. Diğer taraftan, tesisatta kaç tane kaçak varsa tamamını kimyasal uygulama ile kapatıyoruz. Burada bizim kullandığımız uygulama ağırlıklı kalorifer tesisatı kaçaklarıdır.

Bu çerçevede kalorifer kaçağı olup ta, kalorifer kaçağı kimyasal uygulama ile sonuç aldığımız çok uygulama olmuştur. Somut olsun diye rakamsal olarak örnek versem 100 uygulamadan başarısız olan 5 ’i geçmez desem yanlış olmaz. Kalorifer kaçağının olduğu tesisat için yaptığımız uygulama hakkında çok detaya girip sizleri bunaltmayı düşünmüyorum.

Şu kadarını ifade edeyim kalorifer kaçak kimyasalı tesisatta oluşan kaçaklarının olduğu yerlerde kristalleşip kalmaktadır. Bu tesisatla ilgili farklı bir kimyasal uygulama yapılmadığı müddetçe, kalorifer  kaçağı kimyasal uygulamanın ömrü uzundur. Su sızıntı tespiti yapılmadan, kaçak kimyasal uygulama ile kesin çözüme kavuşursunuz. En iyi İstanbul su kaçağı firmaları arasından seçtiğiniz tesisatçı firma su kaçağı arızasını çözecektir.

Su Kaçağı Tespiti Cihazı

Ana başlıkta ifade edilen cihazlar su kayıp ve kaçaklarını bulmada kullanılan cihazlardır. Su kaçak bulmak için teknolojinin biz tesisatçılara sunduğu bu cihazlar ile ne denli bir zaman kazandığımız aşikardır. Su kaçak bulma cihazı ile kırmadan dökmeden noktasal su kaçağı bulma yapıldığından müşterinin yüzü de gülmüştür. Su kaçak tespit cihazı bir devrim niteliğinde değerli bir cihazdır. Bu cihaz ile su kaçağı arızası bizlerde oluşan stresi ortadan kaldırmıştır. Su kaçağı uzmanının emeğinin boşa gitmesinin önüne geçmiştir.

Tesisatçı, su kaçağı cihazı olmadan önceki dönemde su kaçağını tamamen öngörü ile kırarak buluyordu. Ya da tesisatta su sızıntısı olan yer için şu denebiliyordu. Buranın tesisatını kim yaptıysa tesisatın nereden gittiğini o bilir o tesisatçıyı çağırın. Bu tabloda tesisatı yapan tesisatçının şu an nerede olduğunu bilmek, onu bulup getirmek zor iş. Bu aşamaları olan su kaçağını buldurmak bana çok ütopik geliyor. Tablo bu iken güncel durumda, su kaçak bulma cihazı ile kişilere bağlı kalınmaz. Teknolojik çağda teknolojik imkanlardan yaralanmak daha reel ve daha kolay. Peki sizce….

Kırmadan Su kaçak Tespit Fiyatları

Su tesisatı kaçak bulma,  su kaçağı ve çözümü konusunda az çok bilginizin olduğu aşikardır. Bu uygulama fiyatları konusunda da bilgi dağarcığımızda az çok bilgi bulunmaktadır. Fiyat unsuru hepimizin önceliğini oluşturan önemli bir etkendir. Su kaçak bulma işinde, su tesisatçı fiyatları ön plana alınarak tesisat firma seçimi yapılmaktadır.

Bu uygulama fiyatlama anlamında  tesisat firmaları arasında ki rekabete bağlı değişkenlik gösterir. Bununla beraber, bazen anlam verilemeyen fiyat farklılıkları ortaya çıkmaktadır. Somut olması açısından örnek verecek olursak su kaçağı  bulma fiyatı bir firmada 750 TL iken diğer firmada 500 TL olabilmektedir.

İşin realitesine bakıldığı zaman fiyatlar arasında makasın bu denli açık olması fiyatların birinde sorun olduğudur. Burada  sahada olan biri olarak, bir tahlil yapacak olursak 500 TL olarak fiyat belirten tesisatçı size sürpriz yapabilir. 750 TL fiyat veren firma işin detayını ve bu fiyatın dahilinde olan hizmet içeriğini size aktarır.

Yani su kaçak tespitine 750 TL fiyat veren ve su tesisat kaçak tespiti yapacak tesisatçı servis ne iş yapacağını kapsamlı anlatır. Yapacağı hizmetin içeriğinde tesisat arıza tespit cihazı ile temiz su sızıntı tespiti kontrolünü anlatır. Su kaçak tespit kamerası ile de pis su pimaş kaçak kontrolü yapacağını da belirtir.

Diğer taraftan 500 TL fiyat veren su kaçağı bulma firması adrese geldiğinde temiz suya bakıp gidebilir. Fiyat kapsamında pis su pimaş hattının kamera ile görüntülenmesini kapsamadığını söyleyebilir. Bu örnekle fiyatlar arasındaki makasın neden bu denli açık olduğunu ifade etmeye çalıştım. Burada belirtilen fiyatlar dairede oluşan su kaçağını bulmak için verilen fiyatlar olarak alabilirsiniz.