Tesisat 667 kez görüntülendi

Merkezi sistem ısıtma, konut ısıtma sistemleri günümüzde yeni yapılan sitelerde daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Ülkemizde sitelerde kullanılan sistem genelde merkezi sistemdir. Ana merkezden elde edilen ısı ve sıcak su tüm dairelerin ihtiyacını karşılar. Merkezi ısıtma sistemi aylık fatura, ısı pay ölçer ile yaktığın kadar öde fatura hesaplama yapılır.  Merkezi ısıtma sistemi ne zaman yanar ve merkezi ısıtma sistemi ne zaman kapatılır?  Bu konu hem çok ihtilaflı bir konu hem de çok sorulmaktadır. Bununla ilgili yönetmelikte net bir tarih olmamakla beraber şunu söyleyelim. Dış hava sensör ünitesi sıcaklığı 15 derecenin altında ise yakılabilir değil ise kapatılabilir.

Bu ısıtma sistemi kalorifer sistemleri ile ısınmayı daha ekonomik ve kolay hale getirmektedir. Bireysel kalorifer sistemi doğalgaz kombi ile ısınanlara göre bu sistemin avantajları daha fazladır. Özellikle kışın yüksek ısıda ısınmanıza rağmen ısınma maliyetleriniz düşüktür. Merkezi ısıtma sistemleri fiyatları daha da azalmaktadır. Doğalgaz ısıtma sistemleri içerisinde merkezi ısıtma sistemleri fiyatlarında adil paylaşım önemlidir. Adil paylaşım için sistem kurulmuş ise yani ısı pay ölçerler var ise sağlanabilir. Isıtma sistemleri çeşitleri farklılığı içerisinden duruma duruma göre seçim yapılır.

Merkezi Sistem ısıtma | Bizim Tesisatçımız

Merkezi Sistem ısıtma | Bizim Tesisatçımız

Merkezi Sistem ısıtma neden tercih edilir.

Merkezi ısıtma sistemi seçimi pek çok etkenlere göre tercih edilir. Bölgenin iklim koşulları, binadaki bağımsız alanlar bunda önemli bir etkendir. Aynı zamanda merkezi ısıtma sistemi kullanılırken ısı pay ölçer de kullanılırsa daha ekonomik oluyor. Herkes ısındığı kadar yakıt parası öder. Bu sistemle ısınan binalarda ısı kaybı da yaşanmaz. Çünkü ortak alanlarda belli ısıda ısıtılır.

Merkezi ısıtma sistemi ile ısınmayı isteyen binalar, siteler ekonomik ısınmayı da tercih etmiş olur. Bireysel kalorifer sistemine nazaran bakım maliyetleri yüksektir. Merkezi ısıtma sistemi daha düşük sıcaklıklarda daha kaliteli ısınmanın yapılmasını sağlar. Bağımsız alanlar ısı pay ölçerle adil bir ısınma giderine sahip olur. Kışı daha rahat geçirdikleri gibi, yakıt masrafları da az olur.

Yalnız bu sistemde dairede bir arıza olması halinde dairenin kesme vanası yok ise işler zorlaşır.(daire ile ana hattan ayırmak için kullanılır). Kesme vanası yok ise bütün sistemin suyu boşaltılarak arıza giderilebilir. Buda bütün dairelerde ısınmanın kesintiye uğraması demektir. Haliyle kış ortasında böyle bir durum kabul edilebilir olmadığından sıkıntı çıkar. Merkezi sistemde bu husu dikkate alınarak her daireye ait kesme vanası konulmalıdır. Alternatif ısıtma sistemleri çeşitleri arasında bu sistem tercih edilir.

Merkezi ısıtma Sistemleri ve Merkezi ısıtma Sistemi Dezavantajları

  • Merkezi ısıtma sisteminde ortak kullanım söz konusu olduğu için olası bir arızada her daire etkilenir. Sadece arızanın olduğu daire değilde bütün sistemden faydalanan dairelerde de kesinti yapılabilmektedir. Eğer kazan dairesinde bir bakım olacak ise ve tamir olacak ise merkeze bağlı ısınan tüm daire sakinleri için hizmet söz konusudur.
  • Eğer merkezi sistemde ısınan sitede ısı pay ölçer yok ise fatura ödemelerinde ciddi hatalar yapılabilir. Site yönetimi ile daire sakini karşı karşıya gelmek durumunda kalabilmektedir.

Merkezi ısıtma sistemi hakkında ne biliyoruz? Kombi mi, merkezi ısıtma sistemi mi, merkezi ısıtma sistemi ne zaman yanar? Bu  soru için ekim ayında üşüyenler bunun cevabını iyi bilirler.

Merkezi sistem, kombi ile ısınan bir kişi için bu tarz sıkıntılar yoktur. Merkezi sistem doğalgaz ile ısınan kişiler bu sıkıntıyı yaşayabilir.

Benzer Gönderiler: