Petek Temizleme 138 kez görüntülendi

Merkezi sistem temizliği denildiğinde akla ilk gelen şey ortak kullanım ortak sorun ve tüketilen yakıt miktarının dairelere nasıl paylaştırıldığıdır. Ortak kullanılan her ne olursa olsun elbette belli başlı sorunlar anlaşmazlıklar çıkar. Önemli olan örneğin ısınma sorunu yaşamadan önce merkezi sistem kalorifer petek temizliği ve merkezi sistem kazan bakımı zamanında yapılmasıdır. Tüketilen yakıt miktarının adil paylaşımı için kalorimetrelerin taktırılması gereklidir. Görüldüğü gibi eğer sistem gerektiği gibi kurulup gerekli zamanlarda da bakımları yaptırılır ise sorunlarda minimize edilmiş olur.

Merkezi kaloriferlerin temizlenmesi, merkezi sistem ısınma sistemi için merkezi ısıtma petek temizliği ile yakıttan tasarruf edilir. Merkezi ısıtma sistemi, merkezi tesisat temizleme işi yönetimin alacağı karar ile yapılır ve kış ayı faturalarda etkisi de görülür. Merkezi sistem temizliği ile hem kazan dairesinde olan ve aktif çalışan pompaların kontrolleri yapılır hem de kazandaki cehennemliklerin bakımı yapılır. Eğer kazan bakımı yapılmaz ise kazan için korozyon kaynaklı dolacak ve ateş ile metal gövde direkt temas etmeyecektir. Bu durum sıcak suyun geç ısınıp katlara geç gitmesi ya da tam ısınmadan katlara gitmesi anlamını taşır. Bu duruma bağlı fazla yakıt tüketip istenilen sonucun alınamaması durumu ortaya çıkar.

Merkezi Sistem Temizliği | Bizim Tesisatçımız

Merkezi Sistem Temizliği | Bizim Tesisatçımız

Merkezi Sistem Temizliği ve Merkezi Tesisat Temizleme

Merkezi kalorifer temizliği, kazan bakımı ve merkezi sistem filtre temizliği uzman tesisatçılar tarafından yapılmalıdır. Bu uygulama kazan dairesinden ilaçlı yapılan bir uygulama olup profesyonelce yapılan ve iyi sonuçlar alınan bir uygulamadır. Merkezi kazan dairesinde bulunan kazan bakımı, pompaların bakımı, ana kolon borularının bakımı ve dairelerdeki kalorifer peteklerin bakımı bu uygulama ile yapılır.

Önce sistemde bulunan çamurlaşmış su boşaltılıp sistemde ki kaba kirlilik boşaltılır. Sonrasında sisteme ilaçlı su doldurularak sistemde bulunan ve boru yüzeylerine, petek yüzeylerine yapışan balçıklı kirli tabaka ilaçla sıvı hale getirilir. Bu aşamadan sonra sistemde oluşan temizlik sonrası ortaya çıkan kirli su boşaltılır. Pompalar kontrol edilir, filtreler çıkarılıp temizlendikten sonra takılır. Sağlıksız görülen vanalar da bu arada elden geçirilmiş olur. Bozuk göstergeler var ise onlarda değiştirilir. Kazan içi temizliği yapılır ve artık sistem hazır sayıldığı için sisteme su doldurulup kazan devreye alınır. Katlarda ısınma sorunu yaşayan kat sakinleri artık istenilen düzeyde ısınma şansını yakalamış olacaktır. Merkezi sistem temizliği ve bakımı yapıldığı takdirde ısınma performansı çok yüksek olacaktır.

Merkezi kaloriferlerin temizlenmesi işi evde petek temizliği mümkün müdür?

Merkezi sistem ile ısınıyorsanız evde petek temizliğini ne siz yapın ne de bu işi yapan ustalara yaptırın. Sebebi, merkezi ısıtma mantığında kazan dairesinde ısınan sıcak su ana borular ile dairelere taşınır. Sistem bu şekilde çalışır ve eğer bir ısınma sorunu var ise dairede petek temizliği yaptırmak çözüm olmaz. Nedeni, dairedeki peteklerin bakımı yapıldıktan sonra ana borulardan gelen sıcak suyu almak için dairenin bağlantı vaansını açacaksınız. İşte tam bu nokta önemli, vanayı açtığınız anda bütün sistemde dolaşan çamurlu kirli su sizin dairedeki petekleri yeniden kirletecektir. Yani bu uygulama evden değil bütün sistemi kapsayacak şekilde merkezi kazan dairesinden yapılmalıdır. “Merkezi Sistem Temizliği” başlıklı yazımızı yararlı bulduysanız lütfen beğenin yorum bırakın.

Benzer Gönderiler: