Petek temizliği, kalorifer tesisatında oluşan tortu, çamur, korozyonun ve petek yüzeylerindeki oluşan katmanın temizlenmesidir. Petek temizliği, ısı iletkenliğini engelleyen tabakanın temizlenmesidir. Petek temizliği sıcak suyun kalorifer peteğin tüm kanallarında rahatca dolaşımnı sağlar. Cihazla yapılan bu uygulama kişilerin, kış için ev sıcaklığını sürekli kılmak amacıyla yaptırması gerekli pratik uygulamadır. İstanbul petek temizliği kombi tesisat bakımı, petekler sökülmeden petek temizleme işini  makine ile uzman tesisatçılar ile yapar.  Yıllardır kullanılan petek ve kombi elbette bakıma ihtiyaç duyar. En iyi temizliği, İstanbul petek temizliği firmaları profesyoenelce yapar. Verimli ısınmak için yapılması gereken, petek temizliği radyatör temizliği uygulaması kış geldiğinde öne çıkar.

Makine olmadan sadece kalorifer tesisatına ilaç koyarak temizlik olmayacağını bilinmelidir. Makinesiz kalorifer petek temizleme yalanı karşısında uyanık olmalısınız. Petek temizliği kombi tesisat bakımı İŞİNİ Bizim Tesisatçımız petek temizliği servisi ile yapıyoruz. Olması gerektiği gibi cihazla petekleri sökmeden kalorifer tesisat temizliğini yapıyoruz.

Neden Petek Temizliği Yaptırmalıyım?

Yıllarca kullanılan petekler elbet kirlenir ve kirlenen petek kanalları tıkanır.  Petek temizliği yaptırılmasını gerekli kılan zamanla sudaki kirecin etkisi ve çamurlaşma olmasıdır. Sonuçta kapalı devre çalışan bu sistemdesu hep aynı su olunca katılaşma olmaktadır. Su da tortu oluşunca, çamurlaşınca da peteklerdeki sıcaklığı düşürmektedir. Yaz ayında bizim için belki de hiç bir şey ifade etmeyen kalorifer tesisatı ve petekler kış ayında önemlidir. Kış ayı  geldiğinde ısınmamızı sağlayan  vazgeçilmez hizmet halini almaktadır. Kış ayı için bizlere sıcak ortamları sunacak bu sistemin bakımı elbette yaptırmamız gerekmektedir.

Bireyler olarak kombi bakımını önemsediğimiz derecede petek bakımını, kalorifer tesisat bakımını da önemsemeliyiz. Petek temizlik uygulamasının farklı ifadelerle ortaya konduğu durumlarda kafalar karışabilmektedir. Bu açıdan genel itibari ile bu uygulama ile ilgili kullanılan kelimeleri paylaşmakta fayda görüyorum. Kalorifer tesisat temizliği, tesisat temizliği, radyatör temizliği gibi farklı okunan ancak aynı şeyi ifade eden kelimelerdir.

Şimdi  Neden petek temizliği yaptırmalıyım sorusunun cevabı daha iyi anlaşılsın diye  madde madde yazalım.

 • Peteklerde tıkanıklık olduğu için petekler ısıtmamaya başlar.
 • Peteklerin altı soğuk üstü ılık olur ve evde üşümeye başlarsınız.
 • Kalorifer petekleri tıkanık olduğu için kombi sürekli çalışıp petekleri ısıtmaya çalışır.
 • Evin ısınması için sürekli çalışan kombi yakıtı fazla harcayacağından faturalar şişmeye başlar.
 • Aynı şartlara sahip komşunuz çok iyi ısınırken sizin ısınma sorunu çekmeniz bu temizliği gerekli kılar.
 • Kombi ekonomik ayarda çalışamadığından kombinin ömrü kısalacak çabuk  arıza vermeye başlayacaktır.
 • Kış ortasında petekleri temizletecek kombi bakımı yaptıracak kişi aramak zorunda kalmamak için bu uygulamayı yaptırın.
 • Kış ortasında soğukta kalıp üşütüp, hastane hastane gezmeyin.
 • İlgi tesisatın verimini artırmak, yakıt tüketimini azaltmak için kimyasal ilaçlı ve cihaz istenilen temizlik yapılır. Periyodik olarak yapıldığı takdirde istenilen verim alınacak ve kombi arızaları ortadan kalkacaktır.

Kalorifer Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizleme makinesi ile petekler yerlerinden sökülmeden basınçlı su ile yapılır.  İstanbul petek temizleme, ısınırken tasarruf etmenizi sağlayan uygulamayı yapar.  Evde petek temizliği nasıl yapılır, kalorifer petek temizliği nasıl yapılır derseniz. Evde radyatör temizliği solüsyonu ile evde temizlik yapabilirsiniz. Ancak petek temizleme yorumlarına da baktığınızda sadece ilaç tek başına yetersiz kalır. Olması gereken hem petek temizleme ilacı hem de petek temizliği cihazı olmalıdır.

Bu uygulamanın yapılma aşamasında etraf kirlenmeden, petekleri sökmeden bu işlem yapıyoruz. Tesisatta en uygun noktadan petek temizleme cihazını bağlayıp pratik uygulamayı yapıyoruz.

 • Petek temizleme nasıl yapılır sorusu, alüminyum petekler için ve döküm petekler için biraz farklılık gösterebilir.
 • Diğer taraftan yerden ısıtma tesisatı için yapılan uygulama bazı noktalarda ayrışabilir. Cihazla yapılan basınç farklılığı gibi unsurlar da buna eklenebilir.
 • Petekler yerlerinden sökülmeden ilaç ve cihaz kullanılarak kombi sonrası bütün kalorifer tesisatı ve petek kanalları tamamen temizlenir.
 • Cihaz bağlandıktan sonra önce kalorifer tesisatında oluşan kirli su cihazla tesisattan boşaltılır.
 • Sonra ilaçlı uygulama cihazla yapılır ve bütün petekler ilaçlı su ile tek tek yıkanır.
 • En son ilaçla çözülen çamurlar, tortular ve korozyon tesisattan boşaltılır.
 • Petek havaları alınır , petek vanalarından ısı ayarlaması yapılır.
 • Birde kombi filtresi kontrol edilir kirli ise temizlenip yerine takılır.
 • Sistem çalıştırılıp test edildikten sonra petek temizliği bitmiş olur.
 • Petek temizleme nasıl yapılır kısmı burada kısmi ifade edilebilir. Somut olarak petek temizliği uygulamasını yaptırdığınızda kafanızda bu uygulamanın yapılma şekli kalıcı olarak kalacaktır.
 • Merkezi ısıtma petek temizliği uygulaması diğer uygulamalardan tamamen farklıdır. Bu uygulamayı her tesisatçının yapamayacağını da belirtmek isterim.
 • Diğer taraftan ve en önemlisi petek temizliği yapıldıktan sonra sizler için kalıcı avantajlarını da gözlemleme şansınız olmaktadır.

Sonuç; petek temizleme nasıl yapılır sorusu için videolar izlenebilirse daha somut bir düşünce kafanızda belirecektir.

Kalorifer Petek Temizliği Kaç Para

Petek temizliğini periyodik yaptıran bireyler yılda 1 defa yaptırdıkları bu hizmet kıymetlidir. Bu uygulama ile ne denli tasarruf ettiklerini ve kışı sıcak geçirdiklerini iyi bilmektedirler. Bu açıdan petek temizliği fiyatları ele alındığında gayet makul fiyatlar ile bu işin yapıldığını da iyi bilirler. Kaldı ki, bu fiyatlar yıllık bazda çok artış göstermez. Ancak, rekabet kaynaklı ve kalitesiz tesisat firmaları piyasada tutunmak adına fiyatları çok değişken hale getirdiler.  Uyguladıkları fiyat politikası nedeni ile fiyatlar kafa karıştırır oldu.

Diğer yazılarda ana başlık petek temizlik fiyatları yazdığı halde içerik olarak aradığınızı bulamadığınızı biliyorum.Bu açıdan bu yazıda rakam ifade edeceğim. 2023  yılı fiyatları genel çerçeve şu şekildedir. Bahse konu bu hizmette fiyat petek sayısına göre değişiklik göstermekle beraber petek büyüklüğü fiyatta etken değildir.

Ortalama bir dairede 5 petek olduğu düşünüldüğünde fiyat 1.000TL olup petek sayısı arttıkça fiyatta artmaktadır. Alüminyum petek temizliği fiyatları, panel petek temizleme fiyatlarından daha yüksektir. Sebebi ; alüminyum petekler daha hassas petekler ve kanalları daha dar olduğundan temizliği daha zor ve zaman alıcıdır. Alüminyum petek temizliğinde fiyat aralığı 5 petek kadar 1.250TL’ dir.

Neden Makinasız Kalorifer Petek Temizliği Yapılamaz?

Petek temizleme cihazı gidiş dönüş hattına sahip olan belli bir aralıkta basınç üretebilen cihazdır. Hava ve suyu belli aralıkta basınçlı tesisata göndererek tıkanıklıkları da açar.

Petek Temizliği | Bizim Tesisatçımız

Petek Temizliği | Bizim Tesisatçımız

Bu hizmetin sunulmasında büyük kolaylıklar sunan, petek temizlik cihazı teknolojinin bizlere sunduğu büyük bir fırsattır. Bu cihaz tesisat piyasasına girdiğinden beri tesisat temizliği, kalorifer petek temizliği daha verimli olmuştur. Petek emizleme yapılırken, ortamı kirletmeden zamanı en verimli şekilde kullanarak hizmet sunmayı sağlamıştır. Eskiden petek temizliği zaten yapılmamakta idi ve makine ile bu uygulama yapılmıyordu. Makine ile bu uygulmaya başlandıktan sonrada makinasız petek temizliğinin bir anlamı olmaz.

Petek temizleme makinesi ilk çıktığı günden bu güne sunduğu kolaylıklar hayli fazladır. Makine kullanımı neticesinde tesisatçılarda bu cihaz hakkına olumlu düşünceler oluşmuştur. Petek temizleme uygulamasının petekleri sökmeden tek noktadan yapılması büyük kolaylık demektir. Petek temizleme cihazının sunduğu kolaylık ve sunduğu fayda açısından müşteri memnuniyeti de sağlamıştır. Makine olmadan yapılacak kalorifer petek temizleme fayda sağlamayacaktır.

Bu açıdan, bu uygulamanın yapılma aşamasında cihaz önemli bir argümandır. Cihazda en önemli özellik bar basınç değeri olup, sirkülasyonu sağlayacak, parçacıkları tesisat dışına itecek güç olmasıdır. Tesisatçılarda bir çok farklı cihaz bulunmakta olup, birey bunların ortak noktası olan bar basıncına dikkat etmelidir. Görüntü ve büyüklüğüne aldanmamalıdır. Makinasız petek temizleme yapılacak ise şebeke basıncı dışında hangi basınçtan bahsedilebilir.

Temel ölçüt bu olursa, hizmeti alma aşamasında tesisatçı seçme noktasında  yanılma payı düşük olacaktır. Burada cihaz kadar öneme sahip olan basın değeri de cihaz kadar önem teşkil etmektedir. Cihaz ve tesisatçı birbirlerini tamamlayan iki unsur olup, her ikisinin seçimi isabetli olursa hizmet doğru firmadan alınmış olacaktır.

Makinasız yapılacak petek temizliğinde yukarıda sırası ile saydığım bunca özellik devre dışı kalacağı için makinasız petek temizleme yapılamaz.

Kalorifer petek temizleme ne zaman yapılır ve kaç yılda bir yapılır?

Kalorifer petek temizleme işinin yapılacağı vakit kış gelmeden petekleri yakmadan önce yapılmalıdır. Eğer kombi bakımı yaptırmadıysanız önce kalorifer peteklerini temizletin sonra da kombi bakımını yaptırın.

Petek temizliği kaç yılda bir yapılır?

Kalorifer peteklerinin kalitesi, boruların kalitesi bu süreci ekiler. Buna rağmen bunun için ortalama bir süre vermek gerekir ise 2 yılda bir diyebilirim. Zaten sizde kalorifer petek temizliği yaptırdıktan sonra 2 yıl gibi bir süre sonra peteklerde ki ıs düşüşünü fark edeceksiniz. Kombi bakımım ve petek temizliği 2 yılda bir düzenli yaptırılmalıdır. 2 yıl gibi bir zaman dilimi ortalama bir evde ilk petek temizliği sonrası tekrar petek temizliği için gittiğimiz zaman dilimidir. Fikir olması açısından ve sorulan sorulara cevap olması açısından zaman aralığını paylaştık.

Petek temizliği | Bizim Tesisatçımız

Kalorifer Petek Bakımı | Bizim Tesisatçımız

Kalorifer peteklerini temizletmem gerektiğini nasıl anlarım?

 • Bir önceki yıla göre peteklerde ısı performans düşüşü yaşanması,
 • Petek altlarının soğuk üstlerin ısı ılık olması,
 • Kombi arıza vermeye başlaması ve ekonomik modda çalışmaması,
 • Kombi ayarını çok yükseltmenize rağmen ısınma sorunun yaşanmaya devam edilmesi,
 • Peteklerden hava aldığınız halde hiçbir fark olmaması,
 • Kombi bakımı önce yaptırdıysanız ve servis size petekler çok kirli ve tıkalı dediyse,
 • 2 yılı aşkın petek temizliği yaptırmadıysanız,
 • Komşunuz ile aynı şartlara sahip olmanıza rağmen size gelen fatura çok yüksek ise,
 • En son petek hiç ısınmamaya başladıysa,
 • Peteklerden hava aldığınızda paslı çamurlu su geliyor ise,

Faturam Daha Düşük Gelmesi için ne Yapmalıyım?

Öncelikli husus periyodik kombi petek bakımları yapılmalıdır.  Sonrasında elbette uygulanması basit şeyler ile fatura düşürülebilir.

 • Kombi ayarı ile sürekli oynanmamalı ve sabit bir derecede açık kalmalıdır.
 • Petek vanalarından reglaj ayarı yapılarak en uzaktaki peteğin fazla yakıt tüketmeden ısınması sağlanmalıdır.
 • Petek önleri kapatılmamalıdır.
 • Evin mantolaması yok ise mantolama yaptırılarak önemli ölçüde fatura düşük gelme ihtimali yüksektir.
 • Kombi açıkta ise kapatılmalı ve borular izole edilmelidir.
 • Merkezi sistem ile ısınıyorsanız mutlaka her peteğe termostatik vana takılmalıdır.
Makinasız petek temizleme | Bizim Tesisatçımız

Kalorifer Petek Tesisat Temizleme | Bizim Tesisatçımız

Kalorifer Tesisatına Koruyucu Sıvı Eklenmeli mi?

Kalorifer peteklerindeki kirlenmeyi temizlemek için kullanılan ilaç ile petek koruyucu sıvı farklıdır. Kalorifer petekleri temizlenirken kombi ile kalorifer tesisat bağlantısı kombi altındaki vana kapatılarak kesilir. Bu aşamada kalorifer peteği temizleme ilacı kombi içinde dolaşmaz. Kombi içinde bulunan parçalar ve eşanjör deliklerinde oluşan tıkanıklığı koruyucu sıvı ile ortadan kaldırmak mümkün olur. Kalorifer tesisat koruyucu sıvısı kalorifer tesisatı içerisinde sürekli kalarak çamurlaşma oluşum süresini uzatır. Yani kısa sürede kirlenme ve çamurlaşma oluşmaz. Bu durumda kombi ve kalorifer tesisatının sağlıklı çalışmasını sağlar.

Neden Size Petek Temizliği Yaptıralım, Bizim Tesisatçımız Farkınız Nedir?

 • Bizim tesisatçımız bu sektöre sonradan dahil olan bir tesisatçı firma değildir.
 • Tesisatçı servislerimiz sadece petek temizliği yapmayan ve tesisatla ilgili bir çok sorununuzu çözecek kapasitedir.
 • Kalorifer petek temizliği için kullandığımız kimyasal ilaç test edilmiş ve 5 yıldır kullandığımız bildiğimiz ve garanti verdiğimiz bir ilaçtır.
 • Kullandığımız ilaç kalorifer tesisatına ve kombiye zarar vermez.
 • Kalorifer petek temizleme makineleri, istenilen düzeyde yüksek basınca sahip makinlerdir.
 • Günü birlik iş yapan kişiler değiliz ve bir markamız ile bu sektörde yer ettiğimiz için müşteri memnuniyeti esaslı çalışmaktayız.
 • Piyasa şartlarına bağlı kalan ve kabul edilebilir düzeyde fiyatlama yapamaktayız.
Petek Arası Toz Temizliği:

Peteklerin dışarıdan görülebilen, ancak ulaşılması zor olan kısmın temizliğini ifade etmektedir. Aslını ifade etmem gerekirse petek iç temizliği kadar dış temizliği de önem arz etmektedir. Petek ızgara aralarında kümelenen toz tabakası petekler ısındığında havalanarak solunum yolu ile bizlere geçer.

Bu da bizleri rahatsız etmeye, hassas olan kişileri de hasta etmeye yetecektir. Özellikle astım hastaları bu durumdan çok rahatsız olmaktadır. Bunun yanında bir de toz yumakları ısıdan dolayı yanarak koku yapar ve perdelerde leke oluşumlarına neden olur. Zannedersem bu nedenler petek arası toz temizliği yaptırmak için yeterli olacaktır.

Petek temizliği yazımızda elimizden geldiğince yararlı bilgiler vermeye çalıştık eğer yazımızı faydalı bulduysanız lütfen beğenin veya yorum bırakın.