Tesisat 388 kez görüntülendi

Merkezi ısıtma sistemi  günümüzde yeni yapılan binalarda, sitelerde daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Merkezi ısıtma sistemi tercihi pek çok etkene göre tercih edilir. Bölgenin iklim koşulları, binadaki bağımsız alanlar bunda önemli bir etkendir. Aynı zamanda merkezi sistem kullanılırken ısı pay ölçer de kullanılırsa daha ekonomik oluyor. Herkes ısındığı kadar yakıt parası öder. Bu sistemle ısınan binalarda ısı kaybı da yaşanmaz. Çünkü ortak alanlarda belli ısıda ısıtılır.

Bu ısıtma sistemi kaloriferle ısınmayı daha ekonomik ve kolay hale getirmektedir. Bireysel kalorifer sistemi ile ısınanlara göre bu sistemin avantajları olduğu gibi Merkezi ısıtma sisteminin dezavantajları da vardır.  Özellikle kışın ısınma maliyetleriniz merkezi ısıtma sistemi ile azalmaktadır. Merkezi kazan ya da ısıtıcı diye adlandırabileceğimiz bu sistem de merkezi ısıtma sistemi fatura durumu genelde sorun olmaktadır.

Merkezi ısıtma Sistemi Nedir?

Merkezi ısıtma sistemi ile ısınmayı isteyen binalar, siteler ekonomik ısınmayı da tercih etmiş olur. Bireysel kalorifer sistemine nazaran bakım maliyetleri de daha düşük olan merkezi sistemi daha düşük sıcaklıklarda daha kaliteli ısınmanın yapılmasını sağlar. Bağımsız alanlar ısı pay ölçerle adil bir ısınma giderine sahip olur. Kışı daha rahat geçirdikleri gibi, yakıt masrafları da az olur.  Merkez sistemde pay ölçerin yeri adil faturalandırma açısından büyük önem taşır. Yalnız bu sistemde dairede bir arıza olması halinde dairenin kesme vanası yok ise yani daire ile ana hattan ayırmak için kullanılır.

Kesme vanası yok ise bütün sistemin suyu boşaltılarak arıza giderilebilir. Buda bütün dairelerde ısınmanın kesintiye uğraması demektir. Haliyle kış ortasında böyle bir durum kabul edilebilir olmadığından sıkıntı çıkar. Merkezi sistemde bu husus dikkate alınarak her daireye ait kesme vanası konulmalıdır. Bu sebeple şu soruda akla gelir. Kombi mi merkezi ısıtma sistemi mi? Ancak sitede genelde merkezi ısıtma sistemi olduğu için siteden daire aldıysanız seçme şansı da pek olmaz. Çünkü, sitelerde genelde sitenin en alt katında kazan dairesi kurulur ve merkezden ısınma ve sıcak su ihtiyacı bu merkezden giderilir. Merkezi sistem bir şekilde ortak kullanımı ve hatta ortak sorunları paylaşmayı gerekli ve zorunlu kılan bir sistemdir desek yanlış olmaz.

Merkezi ısıtma Sistemi | Bizim Tesisatçımız

Merkezi ısıtma Sistemi | Bizim Tesisatçımız

Merkezi ısıtma Sistemi Nasıl Çalışır?

Büyük sitelerin yapılması sonrasında proje sahibi merkezi sistemin kurulacağı vakit kazan kapasitesinin projeye uygun şekilde kurulmasını talep eder. Projeye uygun büyüklükte kazan dairesi kurulumu gerçekleşir. Kazan dairesi artık doğalgazla çalışan büyük tip kazanların olduğu büyük çaplı boruların olduğu bir daire şeklindedir. Sıcak su ihtiyacı ve ısınma ihtiyacı buradan kumanda edilir.

Kazan dairesi görevlisi her gün su basıncı kontrol eder. Eğer manuel modda çalışıyor ise hava sıcaklığına göre kazan sıcaklığını ayarlar. Otomatik moda ise zaten her şeyi sistem otomatik yapar. Katlarda “sub staion” var ise sıcak su ihtiyacı daha hızlı elde edilir. Ancak pahalı olan “sub station” her projede bulunmaz. Bakımları düzenli yapılan kazan dairelerindeki pompalar ve diğer cihazlar otomatik ayarda sağlıklı çalışır. Bu sayede dairelerden ısınma adına ya da sıcak su adına bir şikayet de olmaz. “Merkezi ısıtma Sistemi” başlıklı yazımızı yararlı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: