Petek Temizleme 1478 kez görüntülendi

Merkezi sistem tesisat temizleme ana boruları kapsayan ve kazan dairesinden bütün dairelerdeki kalorifer peteklerin temizliğidir. Merkezi ısıtma merkezi sistem kalorifer temizliği ile tasarruflu ve sorunsuz bir kış geçirmek mümkündür. Merkezi ısıtma sistemlerinde tesisat temizleme, kazan dairesinden bütün tesisat temizlenerek yapılmalıdır. Merkezi sistem kalorifer petek temizliği yapılmadan sadece ısınmayan daire temizliği ile kalıcı çözüm sunulamaz. Merkezi sistem kalorifer tesisatı temizleme işi kazan dairesinden yapılan bir uygulamadır.

Bu uygulama ile kazan dairesine bağlı bütün dairelerdeki kalorifer petekleri temizlendiği gibi ana borularda temizlenir.  Merkezi sistem ısınma sistemi petek temizliği kombili dairede bireysel yapılan petek temizliği ile aynı değildir. Yani sürecin işleyişi aynı olmayıp merkezi sistem kalorifer petek bakımı bu anlamda uygulama anlamında farklıdır.

Merkezi Sistem Tesisat Temizleme | Bizim Tesisatçımız

Merkezi Sistem Tesisat Temizleme | Bizim Tesisatçımız

Merkezi sistem tesisat temizleme ve merkezi sistem kalorifer petek temizliği

Merkezi sistem petek ısınmıyor ise yönetim ile durum paylaşılmalı ve kazan dairesinden yapılması gereken temizlik yapılmalıdır. Isınmayan dairede bulunan kalorifer petekleri temizlense bile peteklerde ısınma sorunu çözülmeyecektir. Merkezi ısıtma sisteminde bireysel çözümler çok kalıcı olmamakta ve ana merkez kazan dairesinden müdahale edilmelidir. Merkezi sistem tesisat temizleme için bu işi iyi bilen kazan dairesini bilen tesisatçı yapmalıdır. Zira bir sorun olduğunda müdahale edilebilsin ya da çözüm yerine sorunlar büyümesin.

Kazan dairesinden bu işin nereden nasıl yapıldığını bilmiyorsanız uygulamayı yapma şansınız olmaz. Zaten eksik bilgi tecrübe demek, eksik hizmet demektir. Kazan dairesinin önce kirli suyu boşaltılmalı ve sonra ilaçlı uygulama yapılmalıdır. Kimyasal ilaçla çözülen paslı çamurlu katma sistem dışına atılmalıdır. Bu aşamadan sonra filtre bakımları ve kazan bakımı yapılıp sisteme su doldurulmalıdır. Sonraki aşamada kazan çalıştırılarak sistem aktif edilmelidir. Merkezi sistem kazan bakımı da ayrı bir tecrübe istediği aşikardır. Merkezi sistem tesisat temizleme işini işin uzmanına yaptırmak kesin çözüme giden en iyi yoldur.

Merkezi sistem kalorifer tesisatı evde petek temizliği

Büyük binalarda, sitelerde ortak kullanımı amaçlayan bu sistemde evde tek başınıza ya da sistemden bağımsız petek temizliği yapmayınız. Merkezi sistemde tek bir dairenin kalorifer petek temizliği yapılması sağlıklı olmaz. O yüzden merkezi sistem olan dairede oturuyorsanız lütfen evde petek temizliği yaptırmayınız. Evde petek temizliğinin yani tek daire petek temizliğinin faydası kısmi olur. Merkezi sistem tesisat temizleme yapılmalıdır. Bu sayede tüm dairelerdeki petek iç temizliği ve kalorifer tesisat temizliği de yapılmış olur. Merkezi ısınma sisteminde evde petek temizliği yapılması olası ve kalıcı çözüm için yeterli değildir.

Benzer Gönderiler: