Petek Temizleme 2633 kez görüntülendi

Son petek neden ısınmaz sorusu çok kafaları meşgul eden bir soru olup bu sorunun doğru cevaplanması gerekir. Peteklerin bazıları ısınmıyor, son 2 petek ısınmıyor veya kalorifer peteklerinde kombiye uzak olan petek ısınmıyor. Bu tip soruların cevap bulması tek bir cümle ile olmaz.

Bazı yerlerde kombi kapasitesi yeterli olmadığından bazı yerlerde petek kanalları  tıkandığından petekler ısıtmaz. Bazı yerlerde kalorifer tesisatında çok dirsek olduğundan petekler ısıtmaz. Kombiye uzak 2 petek ısınmıyor, bazı petekler ısınmıyor. Kombiye en uzak yeni takılan petek ısınmıyor gibi soruların cevabı yukarıda sıraladığım sebeplere dayalıdır. Bu açıdan bu gibi sorunları olan kişiler tesisatçı çağırarak sorunu doğru tespit ettirin.

Son Petek Neden ısınmaz? Kalorifer petekleri neden ısınmaz?

Son peteğin ısınma sorununda eğer diğer petekler iyi ısınıyor ise şu nedene bağlı ısınmıyor denebilir. Kombiden çıkan sıcak su, örnek veriyorum 50 derece ise en yakın peteğe 50 derece ile giriş yapar. En son peteğe 40-45 derece ile giriş yapar. Birde son petek diğerlerine göre daha kirli ise bütün bu nedenlere dayalı son petekten istenilen sıcaklığı alamazsınız.

Müşterilerimizden gelen ısıtmayan peteklere ne önerirsiniz gibi sorulara elbette tavsiyelerimiz oluyor. Randımanlı çalışmasını istediğiniz petekler için temizlik ve bakımın önemli olduğunu söylüyoruz. Kalorifer peteklerin temizliği, ısınma verimini arttıran en önemli etkendir.

Son Petek Neden ısınmaz | Bizim Tesisatçımız

Son Petek Neden ısınmaz | Bizim Tesisatçımız

Peteklerin neden ısıtmadığının tespit edilmesi ve buna göre çözüm bulunması gerekir. Peteklerin ısıtmaması kirlenme nedeniyle olursa petek temizliği yapılması gerekir. Eğer peteklerin altında biriken çamurlaşma varsa bunun cihaz ve ilaçla temizlenmesi gerekir. Peteklerde hava varsa fazla havanın alınması sorunu çözümler. Peteklerin havasını yanda bulunan purjör tapasından alabilirsiniz.

Petekleri belli aralıklarla temizletmesini tavsiye ediyoruz. Ayrıca petek havalarını almalarını öneriyoruz. Isıtmayan petek kirlenmiş olabilir ya da havası alınmamış olabilir. Eğer petekte hava varsa peteğin üst kısmı ısınmaz. Petek kirlenmiş olursa peteğin alt kısmı ısınmaz.

Neden kalorifer peteklerinin hiç biri ısınmıyor?

Bu soru ile yukarıdaki “son petek neden ısınmaz” sorusunun cevapları elbette farklı olacaktır. Bu soruda kalorifer peteklerinin tamamen kirliliğe dayalı hiç birinin ısınmaması vardır. Bunun çözümü de eğer kirliliğe dayalı bir sorun var ise petek temizliği yaptırmalısınız. Yok eğer ters tesisat bağlantısı var ise bu defa ters tesisat bağlantılarının düzeltirmeniz gereklidir. Sonuç olarak önce sorunu doğru belirlemek ve sonrada bu sorunun çözümüne karar vermek gereklidir. Doğru tesisatçı firmadan hizmet alarak doğru çözümlere kavuşabilirsiniz. ” Son petek neden ısınmaz” başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız lütfen beğen.

Benzer Gönderiler: