Doğalgaz 552 kez görüntülendi

Merkezi sistem kazan dairesi bakımı, görevli tarafından günlük aylık yıllık yapılmalıdır. Merkezi ısıtma olan binalarda kazan dairesi için ayrı bir yer ayrılmalıdır. Merkezi sistem bakımı rutin dışında bir de tesisatçı tarafından yapılmalıdır. Kazan bakımı, filtre bakımı, ana hat boru bakımları ve kalorifer petek bakımları kazan dairesinden yaptırılmalıdır.

Ne kadar zaman aralığında bahse konu merkezi sistem ısıtma bakımı tesisatçıya yaptırılmalıdır. Bu soru için her sistemin kendi içinde çalışma prensibi ve kullanılan malzeme kalitesine göre değişir. Ya da kazan dairesine bağlı daire sayısına bağlı bakım zamanları değişir. İlaçlı merkezi sistem kalorifer petek temizliği ile sistem daha sağlıklı çalışacaktır. Yapılan bakım ile kış ortasında bir çok daire mağdur olmayacaktır.

Merkezi sistem kazan dairesi ve merkezi sistem ısıtma nedir?

Merkezi sistem, kazan dairesinin olduğu yerde ısıtılan sıcak suyun bu kazan dairesine bağlı dairelere ulaştırılması demektir. Yani ısınma ve sıcak su ihtiyacının karşılandığı sistemdir. Merkezi sistem kazan dairesi ortak kullanımı esas alan kuruluştur. Maliyeti yüksek ancak kullanım aşamasında daha avantajlı hizmet sunan bir sistemdir. Kazan dairesinde büyük çaplı borular, büyük pompalar bulunmaktadır. Çok yüksek katlı binalarda en üst kata kadar rahatlıkla sıcak su ulaşımı sağlanır. Kazan dairesi tesisatı, kazan dairesi uygulamaları kazan dairesi projesine uygun yapılır.

Merkezi Sistem Kazan Dairesi | Bizim Tesisatçımız

Merkezi Sistem Kazan Dairesi | Bizim Tesisatçımız

Pompa gücü kat sayısına göre merkezi sistem kurulurken hesaplanarak konulur. Projede kazan dairesindeki bütün malzemelerin çapına kadar hesaplanmış olup projeye bağlı hareket edilir. 1 Nisan 2010 yılında 2000 m2 kullanım alanı olan yerlerde merkezi sistem zorunlu hale getirilmiştir. Binalarda enerji performansı yönetmeliği gereği bu zorunluluk 1000m2 den 200m2 ye çıkarılmıştır. Merkezi sistem kazan dairesi  ana hattı oluşturmakta ve bina yapım aşamasında tesisat kurulum gerçeklşetirilmektedir.

Merkezi sistem petek tesisat temizliği  neden yapılır?

Merkezi sistemlerde sistemin ekonomik ve sorunsuz kullanılabilmesi için periyodik bakımların yapılıyor olması önemlidir. Brülör’ün bakımı yapılmadığı takdirde brülörden istenilen verim alınamayacaktır. Yakıt ile hava uygun oranda tam verim esasıyla çalışamayacaktır. Kazan bakımı yapılmadığı takdirde kazanın içinde oluşacak kirlilik nedeni ile gaz alev kazan metal kısmı ile tam olarak temas etmeyecektir. Bu durumda su daha geç ısınacak ve katlara daha geç erişecektir. Suyun daha geç ısınması demek yakıtın daha fazla tüketilmesi demek ve faturanın daha kabarık gelmesi demektir. Doğalgaz ısı sistemleri sayesinde performansı yüksek istemlerle konforlu ısınma şansı yakalanmıştır.

Oysa kazan içi yanma odası tam olarak temizlenmiş olsa kazan içi metal ile ateş direkt temas edecektir. Bu sayede su daha çabuk ısınacak ve ısı sirkülasyonu daha hızlı gerçekleşecektir. Birde bakımlı kazan daha uzun ömürlü olacağından uzun zaman sorun bir şekilde kullanma şansınız olur. Buna paralel kış ortasında arızalanan kazan yanmayacak ve hizmet kesintisi olacaktır. Bu durumda bütün kat maliklerinin mağduriyetine sebebiyet verecektir. Merkezi sistem kazan bakımı, filtrelerin bakımı, ana hat borularının bakımı ve kalorifer peteklerinin bakımı ile tasarruf şansı doğar.

“Merkezi Sistem Kazan Dairesi” başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: