Tesisat 815 kez görüntülendi

Merkezi doğalgaz sistemi, ısınma ve sıcak su gereksiniminin tek merkezden sağlandığı sitemdir. Merkezi ısıtma ortak kullanımın olduğu sistemin adıdır. Günümüzde doğalgazla ısınmak tam anlamıyla yerleşmiştir. Tercihen bireysel ve merkezi doğalgaz sistemi şeklinde sistemler kurulup bu yakıt kullanılmaktadır. Bakıldığında büyük sitelerde merkezi sistem tercih edilmektedir. Buna karşın müstakil yerlerde kombili sistem tercih edilmektedir. Doğalgaz kombi sistemi ile merkezi doğalgaz çalışma prensipleri farklı olup sorunlarda bu paralelde farklıdır. Merkezi sistem ile ısınan konutlarda ortak kullanım söz konusudur. Merkezi ısıtma sisteminde doğalgaz faturalandırma işi genelde sorun olmuştur.

Merkezi ısıtma sistemi nasıl çalışır veya merkezi ısıtmalı sitelerde ısı pay ölçer ne işe yarar konuları merak konusudur.  Merkezi sistem doğalgaz faturası ısı pay ölçerler ile belirlenir. Doğalgaz merkezi sistem mi kombi mi? Merkezi sistem kalorifer yönetmeliği hakkında ve kombi bireysel sistem hakkında bilgi gereklidir. Eğer bu iki sistem hakkında bilginiz yok ise kıyas yapmanızda zor olur.

Merkezi Doğalgaz Sistemi Avantajları

Her ısıtma sisteminin kendi içinde barındırdığı farklı avantajları bulunmaktadır.

  1. Özellikle merkezi doğalgaz sistemi ekonomik ısınmada sizlere güzel bir fırsat sunuyor. Merkezi ısıtmada ortak alanlarda belli sıcaklıkta ısıtılır. Bunun için evlerin ısınması daha kolay oluyor ve aha az doğalgaz gideriniz olur.
  2. Yüksek katlı binalarda bireysel kombili sistemde alt katta olan vatandaş ısınmak için daha fazla yakıt yakar. Üst kattaki ısınan havanın yukarı yönlü hareket etmesi ile daha az yakıt yakar. Merkezi sistemde bütün bina sakinleri aynı oranda ısınma şansına sahiptir.
  3. Evin içinde direkt kombi olmadığı ve baca mesafesi durumu da olmadığından merkezi sistem daha avantajlı ve güvenlidir.
  4. Her katta kombi bacalarının dışarı doğru çıkıntı halinde olması görüntü kirliliği oluşturur. Merkezi sistemde böyle bir durum yoktur. Kombi için ayrılan yer başka bir şey için kullanılarak alanda avantaj sağlanır.
Merkezi Doğalgaz Sistemi | Uzmanlar Tesisat

Merkezi Doğalgaz Sistemi | Uzmanlar Tesisat

Merkezi ısıtma Sistemi Doğalgaz Nasıl Bağlanır?

Merkezi doğalgaz sistemi yeni yapılan sitelerde daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Bunun için site sakinlerinin bireysel anlamda tercihi mejburen bu yönde olmaktadır. Merkezi Doğalgaz sistemi başvuru için ne gereklidir? Doğalgaz dağıtım şirketine karar defterinde bina yöneticisinin imza beyannamesiyle birlikte bir fatura beyan edilmelidir. Bu sistemin kullanılması için başvuru bu şekilde yapılmalıdır.

Siteye ya da binaya bu sistemin bağlantısı yapılmadan önce yetkili firmanın mühendislerinin bazı hesaplamaları yapmaları gerekir. Bina için yeterli kazan kapasitesi, kazan kurulumu için gerekli olan ekipmanlarla birlikte doğalgaz tesisatı tespiti yapılır. Kurulumdan önce bütün güvenlik önlemleri alınarak firma tarafından proje hazırlanır. Dağıtım firmasının ve mühendislerin yapacakları güvenlik kontrolleri sonrasında bu sistemi kullanılmaya başlanabilir. Merkezi sistemin ilk kurulum aşamasından gaz açılışına kadar bütün süreç İgdaş Yetkili Firma Mühendisi tarafından takip edilmelidir. “Merkezi doğalgaz sistemi” başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız beğenin.

Benzer Gönderiler: