Petek Temizleme 372 kez görüntülendi

Peteklerin altı ısınmıyor ne yapacağım diye düşünmenizi gerektiren bir durum yoktur. Bunun için petek temizliğini cihazla yapan profesyonel tesisatçılardan bilgi alın. Evinizde kombi yanmasına rağmen ısınamıyorsanız, petekleri bir kontrol edin. Peteklerin yarıdan aşağısı ısınmıyor, peteklerin altı ısınmıyor  ise peteklerde birikmiş atıklar, kireç tabakaları gibi etkenler var demektir. Kalorifer peteklerin altı ısınmıyor ve peteklerde sorun yok ne yapsam ısınmıyor diyorsanız.

,  hiçbir petek ısınmıyor, , peteklerin yarısı sıcak yarısı soğuk

Petek temizliği yaptırmayı büyük olasılıkla ihmal etmişsiniz veya bu temizliği yaptırmaya zamanınız olmamıştır. Uzmanlar her sene petek temizleme uygulamasının yaptırılması gerektiğini ifade ederler. Peteklerin altı ısınmadığında bunun ne anlama geldiğini bildiğiniz için bir tesisatçıyı cihazla petek temizliği yapması için aramalısınız.

Neden peteklerin altı ısınmıyor ?

Peteklerin altı neden ısınmaz, peteklerin yarıdan aşağısı neden ısınmaz ve petek çalıştığı halde peteğin alt kısmı ısınmıyor gibi soruların cevaplarına beraber bakalım.

  • Petek kanalları çok dar olduğu için ve sürekli aynı tesisatta ve peteklerde dolaştığı için çamurlaşma ve korozyona bağlı kirli bir su oluşur ve su içerisinde parçacıklar oluşur. Bu oluşum petek kanallarını tıkadığı için sıcak su peteğin bütün kanallarında girip dolaşamaz. Neticede sıcak suyun girip dolaşamadığı yerler soğuk kalır.
  • Peteklerin üstü ısınıp altı ısınmıyor ise petekler kirlenmiş ve petek kanalları tıkanmıştır diyebiliriz.
  • Eğer tersi durum söz konusu ise yani, petek üstleri ısınmıyor alt tarafı ısınıyor ise bu durumda peteklerde hava oluşmuş diyebiliriz. Peteklerde hava oluştu ise petek havalarını almak kolay  olup siz de petek havasını alabilirsiniz. Yok eğer peteklerde tıkanıklık var ise bu duruma profesyonel petek temizleme hizmeti almalısınız.
  • Küçük ihtimalde olsa petek tesisatı ters bağlandığı zaman da petek ısınmaz.

Hizmet sonrası da petek reglaj ayarı yapılarak maksimum ısınma şansı yakalarsınız. Peteklerin Altı ısınmıyor ise genelde petek temizliği ile sorun çözülür. Peteğin yarısı soğuk yarısı sıcak ve petek bir sıcak bir soğuk ise bu durum da yakıt fazla tüketilir ve ısınamazsınız. 

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Kalorifer petek temizliği teknolojik makine ve test edilmiş kimyasal ilaç kullanılarak yapılır. Aşağıda sırası ile petek temizliğinin nasıl yapıldığını paylaşalım.

Peteklerin Altı ısınmıyor | Bizim Tesisatçımız

Peteklerin Altı ısınmıyor | Bizim Tesisatçımız

  • Petekler yerlerinden sökülmeden cihaz kalorifer tesisatına bağlanarak petek tesisat temizleme yapılır.
  • Petek temizleme yaptıracağınız zaman ön hazırlık yapmanıza gerek yoktur. Kombiyi kapatmanıza gerek yoktur.
  • Bütün petekler cihazla ve ilaçla tek tek yıkanarak, petek kanallarını tıkayan çamur, tortu ve korozyon tabakası tamamen temizlenir.
  • Petek temizleme bittikten sonra da petek havaları alınır, petek vanalarından reglaj ayarı yani ısı ayarlaması yapılır.
  • Kombi çalıştırılıp, peteklerden ısınmayan var mı diye kontrol edilir. Ancak bu çok zaman aldığı için yapılmayabilir. Eğer ilaçlı cihazlı temizlik yapıldıysa peteklerin ısınma performansı artar

Peteklerin Altı ısınmıyor Ne Yapmalıyım?

 Peteklerde hava olduğunda ya da peteklerde tıkanma olduğunda böyle ısınma sorunu olur. Ama burada ince bir nokta vardır. Petekte hava olduğunda peteklerin üstü ısınmaz iken altları gayet iyi ısınır. Fakat petek altları ısınmaz ise petek kanalları tıkanmış olup cihaz ve kimyasal ile temizliği gereklidir.

Böyle bir sorun yaşadığınızda hemen petek temizleme hizmeti alabileceğiniz servisimizi arayabilirsiniz. Petek temizliği uygulaması tesisat firması tarafından cihazla yapılmalıdır. Petek temizleme cihazı ve kimyasalı kullanarak petekleri sökmeden temizliyoruz. Peteklerin yarıdan aşağısı ısınmıyor ise, mutlaka petekleri temizleterek kışı sıcak ve tasarruflu geçirme şansını yakalayın. Bunu her sene yaptırırsanız böyle bir sorun da yaşanmaz. Kış ortasında ısınmanız kesintiye uğramasın istiyorsanız, petekleri kış gelmeden temizletin. Petekler sağlıklı bir şekilde ısınmanın önemli bir parçasıdır. Peteklerin altı ısınmıyor ise petek temizleme hizmeti veren, cihazla petekleri temizleyecek firmamızdan bu yardımı alabilirsiniz.

Benzer Gönderiler: