Petek Temizleme 5083 kez görüntülendi

Peteklere ilk su nasıl verilir hususu çok sorulmakta ve bu işi evde yapmaya çalışanlar ne yapacaklarını tam bilmemektedir. Bu açıdan kombiye su basma, kombiye su doldurma veya kalorifer peteklerine su nasıl verilir merak edilmektedir. Farklı kelimeler ile karşımıza çıksa da aynı şeyi ifade eden kelimelerdir. Kalorifer peteği su doldurma için peteklere ilk suyu vermek için kombi altında bulunan mavi veya siyah vana açılarak su doldurma yaparız.

Kombi altından su doldurma işi çok  basit olsa da suyu ne kadar vermeniz gerektiğini bilmemiz gerekir. Kombiye fazla su verirsek, ombi altından fazla su akmaya başlayacaktır. Bu durumda ne yapacağınızı şaşırıp acaba kombiye bir şey mi oldu diye telaşlanırsınız. Oysa 1,5 bar -2 bar olması gereken su miktarını fazla kaçırdığınızda kombi otomatik fazla suyu dışarı atar. Kombiye su basma veya peteklere ilk su basma işini servisler yapmadığı için iş size düşüyor. Kombiye su doldurma ya da peteklere nasıl su verilir için aşağıdaki videoyu izlemeniz yeterli olacaktır.

Peteklere ilk Su Nasıl Verilir – Kalorifer Peteği Su Doldurma

Önce kombiye giden 4 adet beyaz boruların üzerindeki 2 adet vananın açık olduğundan emin olun. Sonra petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Sonra kombi altında bulunan kombiye su basmanızı sağlayan vanayı bulun. Kombi altında bulunan su soldurma vanası kombi markasına göre değişir. Eğilip kombi altına baktığınızda uzun ince olan mavi, siyah vanayı görebilirsiniz. Su doldurma vanasını gördükten sonra gerisi kolay. Vailant marka kombilerde su doldurma vanasının yerinde bir aparat olabilir. Çıkartılıp takılabilen anahtar gibi bir şey.

Peteklere ilk Su Nasıl Verilir | BizimTesisatçımız

Peteklere ilk Su Nasıl Verilir | BizimTesisatçımız

Su doldurma vanasını bulduğunuzdan emin olduktan sonra vanayı sola doğru yavaşça çevirin. Su sesi gelmeye başladığında su gösterge seviyesini kontrol edin. Su basıncı 1,5 bar üzerine çıkıp 2 bara doğru geldiğinde suyu kapatın. Kombi ve kalorifer tesisatına olması gerektiği kadar suyu doldurmuş oldunuz, artık kombiyi çalıştırabilirsiniz. Peteklere ilk su nasıl verilir sorusu bu şekilde cevap bulmuş olacaktır.

Kombiye Basma Sonrası Kalorifer Peteklerin Havasını Alma

Kombiden kalorifer tesisatına su doldurma yapıldıktan sonra kombiyi çalıştıralım. Kombi çalıştırılıp sistemin ısınması beklenirken bazı peteklerin ısınmadığını görürsünüz. Kalorifer peteklerde hava var ise kaldı ki, ilk su doldurma sonrası hava oluşması da gayet doğaldır. Oluşan havanın alınması gayet kolaydır. Peteklerin üst tarafında vananın olmadığı tarafta hava alabileceğiniz hava alma yeri vardır. Petekten hava almak için bir kap, bir bez bir de hava alabileceğiniz ucu düz tornavida olması yeterli olacaktır. Düz tornavidayı hava alma yerine yerleştirin ve sola doğru yavaşça çevirin. Havanın oluşturduğu “tısss” diye bir ses gelmeye başlayacaktır. Bu ses yerini su sesine bırakınca çok azda olsa su alın ve petekten hava alma işini bitirin. “Peteklere ilk su nasıl verilir” başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: