Tesisatçı 5768 kez görüntülendi

Musluktan akan su pas renginde ise tesisat borularında, vanalar da, musluklarda paslanma olduğu açıktır.  Su tesisatından akan suyun renginde kahverengilik olması sağlığımızı tehdit eder. Böyle bir durum var ise tesisat değiştirmek en kalıcı çözüm olacaktır. Musluklardan kahverengi su akması normal bir durum olmayıp sağlık açısından risk oluşturan bir durumdur.

Su tesisat borularından akan pas renginde su için kalıcı çözüm demir tesisatı değiştirilmemizdir. Sıcak su neden kahverengi akar için çözüm bellidir. Paslı su sıkıntısına tesisat değişimi dışında aranan çözümler çözüm olmaz. Demir borulardaki korozyon suyu pas rengine boyar. Musluktan sarı pas renginde su akması sorunu temelde buna bağlanır. Tesisat değişimi olmadan bir çözüm yolu maalesef kısa süreli olur.

Neden Musluktan Akan Su Pas Renginde Olur?

Musluktan Akan Su Pas Renginde | Bizim Tesisatçımız

Musluktan Akan Su Pas Renginde | Bizim Tesisatçımız

  • Musluktan akan su pas renginde olduğunda önce tesisatın eskiliğinden şüphe ederiz. Eski tesisatlarda çoğunlukla galvaniz borular kullanırdık. Tesisat çok eskidiğinde korozyona bağlı böyle bir sorun yaşanması olası bir durumdur. Artık böyle borular tesisatlarda kullanılmamaktadır. Çünkü borular demir olduğu için böyle paslanma sorunları yaşanabilir. Bu sağlığınız için çok risklidir. Böyle paslı suyu kullanmak zararlı olduğu gibi kalıcı hastalıklara da neden olur. Hatta zehirlenmeye bile neden olabilir desek abartmış olmayız. Eğer pas rengi suyun nedeni tesisataki korozyon ise yapacağımız şey nettir. Hemen boruları tesisatçıya değiştirmek bizim için en isabetli çözüm olacaktır.
  • Bazen pas renginde suyun nedeni bataryalarda olabilir. Bataryalar eskidiği zamanda paslanmaya neden olduğu için suyun rengini değiştirebilir.
  • Yeni bir siteye taşındınız ve musluğu açtığınızda paslı, kahverengi bir su geliyor. Bir süre sonra suyun rengi normale dönüyor. Bu durumda site henüz şebeke suyu kullanmıyor olabilir. Şebeke suyu yerine kuyu suyu akıyor ise musluklarda bunun olması beklenmelidir. Bir de batarya iç kısmındaki paslanma buna neden olur.

Musluktan Akan Kahverengi Sudan Nasıl Kurtulurum?

Düzenli tesisat bakımı sorunun daha hızlı çözülmesini sağlar. Burada şuna vurgu yapmak isterim. Eski demir tesisatta bakım çözüm olmayacaktır. Bu tip tesisatın iptal edilip yeniden plastik boru tesisatı çekilmesi gerekmektedir. Pas eski tesisatların büyük ve tehlikeli sorunları arasında acil çözülmeyi bekleyen bir sorundur. Eğer musluğunuzu uzun süredir kullandığınız halde bir sorun yokken sonradan böylesi bir durum oluştu ise ertelemeden bir tesisatçıdan destek almalısınız.

Eski tesisatlarda böyle sorunlar her zaman yaşanabilir. Tavsiyemiz bu tür sorunlar yaşamadan borularınızı değiştirmenizdir. Musluktan akan su pas renginde olduğunda ise bu suyu hiçbir şekilde kullanmamalısınız. Ustaları çağırın ve tesisatınızı yeniletin aslında tüm tesisatınızı elden geçirin.

“Musluktan Akan Su Pas Renginde” başlıklı yazımızı yararlı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: