Tesisatçı 947 kez görüntülendi

Tatile çıkarken vanadan suyu kapatın uyarısı önemli bir hatırlatma olup lütfen bu uyarıya uyun. Evden uzun süreli ayrılacaksanız suyu, elektriği, gazı ana vanadan kesin. Tesisattaki su kaçakları her zaman sizi mağdur edebilir. Özellikle tatile çıktığınız zaman siz gelinceye kadar daha büyük hasarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden evden uzaklaşacağınız bir tatile çıkarken suyu ana vanadan kapatın. Tatile çıkarken suyu nasıl  kesmek gerekir konusu ve tatile giderken dikkat edilmesi gereken hususları atlamayın.

Dikkat Edin Tatile Çıkarken Vanadan Suyu Kapatın

Su kaçağının ne zaman olacağını hiç bilemezsiniz. Beklemediğiniz bir anda tesisatınızda kaçak olabilir. Bu yeni tesisatlar içinde, eski tesisatlar içinde geçerlidir. Siz her şeye hazırlıklı olun, önleminizi alın. Tatile çıkarken suyu kapatın. Tesisattaki ana vanadan suyu kapattığınız takdirde sürprizlerle karşılaşmazsınız. Aksi halde kaçak yüzünden oluşan sızıntılar siz dönünceye kadar evde rutubete bile neden olabilir. Tatilden dönünce evde böyle bir görüntüyle karşılaşmayı kimse istemez. Eve dönüşünüz uzun sürecekse mutlaka uyarıları dikkate alıp önleminizi alın.

Tatile Çıkarken Vanadan Suyu Kapatın | Uzmanlar Tesisat

Tatile Çıkarken Vanadan Suyu Kapatın | Uzmanlar Tesisat

Benim tesisatım yeni böyle bir olayla karşılaşmam demeyin. Bu durum hiç beklenmedik zaman ve beklenmeyen tesisatlar da olabileceği için herkes için geçerlidir. Tatile çıkarken suyu kapatın, mağdur olmayın. Bunun ne kadar faydalı olduğu tesisatında daha önce su kaçağı sorunu olanlar iyi anlar. Siz tatile giderken, evinizde böyle hasarların olmasını istemiyorsanız dikkat etmelisiniz. Suyu ana vanadan kapatın,kafanız rahat olsun ve su kaçağından etkilenmeyin.

Siz Tatildeyken Su Borusu Patlar ise Ne Olur?

  • Tatile çıkarken ana vanadan suyu kestiğinizde su kaçağı olsa bile etkileri sınırlı olur. Kaldı ki, boru içerisinde su ana vana kapalı olduğundan basınç oluşmayacaktır. Su sızıntı riski veya musluk diplerinden, flekslerden sızacak su olması ihtimali düşük olacaktır.
  • Ana vanadan suyu kapattığınızda su şebekeden kesilmiş olur. Daire içerisine dışarıdan su girişi de kesilmiş olacağından risk çok düşürülmüş olur.
  • Şebekeden gelen su sürekli belli basınçla gelen su olup siz evde yokken sıkıntı oluşabilir.  Bu vana açık olduğu düşünüldüğünde su kaçağı olursa çok zarar görebilirsiniz. Komşular durumu fark edinceye kadar ciddi zararlar ortaya çıkar.

Önleminizi aldığınız takdirde evde sürpriz durumların oluşması çok uzak ihtimal olacağından kafanızda rahat olur.

Benzer Gönderiler: