Petek Temizleme 596 kez görüntülendi

Gece kombi kapatılır mı sorusuna verilen cevaplara çokta bakılmadığını görüyoruz. Aynı soruyu defalarca soran kişilerden ve sahada konuştuğumuzda edindiğimiz bilgilerden bunu anlıyoruz. Kombi derecesini iyi ayarlamak kombiden tasarruf etmekle eş değerdir. Kombinin sürekli kapatılıp açılmaması gerektiğini en başında söylemiş olalım.

Kombiyi kapatmak mı gerekli yoksa düşük ayarda çalıştırmak mı gerekiyor? Kombiyi gündüz kapatıp gece açmak mı bu sorularla kafanızı karıştırmayın. Kombiyi çok fazla açıp kapatmak doğru değildir. Doğru olan kombiyi gece yatarken kapatmak yerine kısık ayara almaktır.

Gece yatarken kombiyi kapatmalı mıyız? Yatmadan önce kombiyi kapatıp sabah açsak sorusu çok sorulan sorulardandır. Kombisini gece kapatıp yatanlar, sabah kalktıklarında evin soğuduğunu görürler. Hal böyle olunca tekrar kombiyi yüksek derecede açmak durumunda kalırlar. Kombiyi gece kapamak faturaya olumlu yansımayacaktır. Kombinin açık kalması ile açıp kapatmak arasında fark vardır. Bizim tavsiyemiz düşük ayarda kombinin gece açık kalması yönündedir.

Kombi Gece Açık mı Olmalı – Gece Kombi Kapatılır mı?

Isınmada kombili sistemi tercih edenlerin en fazla merak ettiği konulardan biri de gece kombi kapatılır mı? Çünkü malum ısınma giderleri çok yüksek olduğundan vatandaş nasıl tasarruf ederimin derdindedir. Bu açıdan doğalgaz faturalarını azaltabilmek için kombi gece kapatılır mı sorusu gündeme gelir.

Gece Kombi Kapatılır mı | Bizim Tesisatçımız

Gece Kombi Kapatılır mı | Bizim Tesisatçımız

Ancak gece kombiyi kapattığımızda sıcak ortam ısı kaybedecek ve ortam soğuyacaktır. Sabaha kadar uzun bir zaman dilimi olduğundan ev iyice soğuyacaktır. Sabah olduğunda yeni baştan evi ısıtmak  gerekecektir. Buda kombinin çok daha fazla zorlanması ve sürekli çalışması anlamına geleceğinden daha maliyetli bir ısınma olur. Çünkü ısınmak için kombi sürekli devrede olması gerekmektedir. Kombi ortamı ısıttıktan sonra ekonomik moda geçeceğinden yakıt sarfiyatı bu aşamada yüksek olacaktır.

Yaktığınız yakıt daha fazla olup faturada yüksek rakamlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle uzmanlar gece kombinin kapatılmamasını daha ekonomik bulurlar. Kombi gece boyunca düşük sıcaklıkta çalıştırılırsa, eviniz daha sıcak kalır. Bu ise doğalgaz giderlerinizin düşmesi demektir.

Bu tasarrufu gözlerinizle görmek isterseniz bir süre kombiyi geceleri kapatarak ısınmayı deneyebilirsiniz. Daha sonra geceleri kombiyi kapatmadan ısınmayı denediğinizde aradaki farkı rahatça göreceksiniz. Gece kombi kapatılır mı, bunu merak edenler böyle bir denemeyi yaparak sonucu kendileri gözlemleyebilirler. Kombi gündüz ve gece düşük ısıda yakıldığı zaman evin sıcaklığı belli bir seviyede kalır. Kombi ekonomik modda çalışır. Bu nedenlere dayalı yakıt tasarrufu imkanı ortaya çıkar.

Kombiyi kapatmam mı gerekli yoksa düşük ayarda çalıştırmam mı gereklidir.

Kombi gece açık mı olmalı? Kombi gece kapatılmalı mı bunun kombi yakıt durumuna etkisi olur mu?  En soğuk havalarda kombi derecesini yükselttiğimizde faturda bu farkı görürüz. Bu açıdan kombi derecesinin yüksek tutulmasından ziyade ne zaman hangi derecede almalıyız. Havanın soğuk olması ve kombi derecesinin yüksek tutulması çok fark ortaya çıkarır. Sonuç ta kombi derecesi düşük tutulur ise ısınma tam gerçekleşmez ama tasarruf edersiniz ve  faturada düşük gelir. Sonuç, gece kombiyi kapatmayın ortamın ısısını koruyun düşük ayarda kombi sürekli açık kalsın.

Benzer Gönderiler: