Tesisatçı 3389 kez görüntülendi

Döküm petek havası nasıl alınır bilen var mı diye sorduğunuzda farklı cevaplar alırsanız kafanız karışabilir. Bu nedenle her önünüze gelene bu soruyu yöneltmek yerine bir bilene sorun. Bu hem daha kolay hem de çözüme giden en kısa yoldur. Döküm radyatör havası alma uygulamasını evde düz bir tornavida ile yapabilirsiniz. Aşağıdaki videomuzda petek hava alma işlemini alüminyum petekte yaptık. Döküm kalorifer peteği havasınıda bire bir aynı şekilde alırız. Burada önemli olan hangi tip petek üzerinde uygulamanın yapıldığı değil nasıl yapıldığıdır.

Kalorifer havası alma, döküm peteklerden hava almayı, hava alma purjörüyle daha kolay yaparız. Peteklerin havası neden alınır için şu söylenebilir. Kapalı devrede sıkışan hava sirkülasyonu etkiler ve sistemin sağlıklı çalışmasını engeller. Peteğin hava yaptığını anlamak öncelikli husus olup döküm peteklerin havasını alma yöntemini de bilmek gereklidir.

Döküm Petek Havası Nasıl Alınır Biliyor musunuz?

Döküm petek havası nasıl alınır konusu hep merak edilen bir konu olmuştur. Petek havası peteklerin kanallarındaki sıcak su sirkülasyonunu engellediği için peteğin ısınmasına engel olur. Bu durumda özellikle peteklerin üst tarafları ısınmaz. Döküm petek havası nasıl alınır, bunu ben yapabilir miyim gibi sorularınız olabilir.

Döküm peteklerin havası nasıl alınır? Döküm peteklerde havayı almak diğer peteklerden pek farklı değildir. Bu peteklerde de sağ tarafta ya da solda bir tapa bulunur. Bu tapanın saat istikametine göre ters yönde düz bir tornavida ile çevrilmesiyle havasını alabilirsiniz. Ancak döküm petekler çok eski olduğu için hava alma yerlerinde sıkışma da olabilir. Dolayısıyla buraları çevirmekte, açmakta zorlanabilirsiniz.

Bu durumda bir usta çağırmanız gerekebilir. Düz tornavida ile açamadığınız, çeviremediğiniz hava alma yerini fazla zorlamamanızı tavsiye ederiz. Günümüzde hala döküm petek ile ısınan evler bulunmaktadır. Kalorifer tesisatı eski olan mekanlarda döküm petek kullanılma olasılığı daha yüksektir. Döküm petek diğer peteklere göre kanalları daha geniş ve ısı muhafazası daha uzun olan dayanıklı peteklerdir.

Döküm Petek Havası Nasıl Alınır | Uzmanlar Tesisat

Döküm Petek Havası Nasıl Alınır | Uzmanlar Tesisat

Döküm petek havası nasıl alınır, bunun için sizi temelde bilinmesi gereken bir kaç noktaya değinerek paylaşımda bulunduk.

Peteklerin havası alınırken kombi açık mı olmalı? Evde Petek Havasını Ben Alabilir miyim?

Peteklerde hava olduğunu anlamak için üst kısımlarına dokunmanız yeterli olacaktır. Eğer üstler soğuk altla sıcak ise petekte hava alma işlemini yapın. Elinize düz bir tornavida alın hava alam aparatını sola doğru çevirin hava gelmeye başladığında tiz bir ses gelir. Bu ses bitene su gelene kadar hava alma işlemini sürdürünüz. Evde kendi başınıza bu şekilde döküm peteklerin havasını alabilirsiniz. Peteklerden hava aldığınızda kombi açık olabilir. Kombi açık hava alma işiniz bittiğinde lütfen kombi su basıncını da kontrol edin. Petek havasını aldınız hala peteklerde ısınma sorunu var ise mutlaka profesyonel yardım alın. Döküm Petek Havası Nasıl Alınır için umarız yazımız faydalı olmuştur.

Benzer Gönderiler: