Tesisatçı 244 kez görüntülendi

Merkezi Doğalgaz ısıtma Kalorifer Sistemi ile ilgili piyasada bilgisi olan firma sayısı azdır. Çünkü, merkezi sistem bir birikim tecrübe ve uzmanlık gerektirir. Mesleğe yeni başlayan ya da bu alanda tecrübe dinmemiş tesisatçının işi değildir. Merkezi ısıtma sistemi kullanılan yerlerde merkezi ısıtma ve sıhhi sıcak su temini sistem tarafından sağlanır.

Merkezi ısıtma sistemi ile ısıtılan mekanlarda, merkez sistem ile ısınan konutlarda görevliler vardır. Merkezi sistem doğalgaz ne zaman yanar sorusu en çok sorulan sorulardandır. Merkezi ısıtma sistemi aylık fatura,  merkezi sistem doğalgaz kullanımı faturalandırma da genelde sorun olmaktadır. Yönetim ile daire sakinleri arasında en büyük anlaşmazlıklar bu noktalarda yaşanmaktadır.

Merkezi Doğalgaz ısıtma Kalorifer Sistemi mi Kombili Sistem mi?

  • Kombili sistemde sistemi açmak kapatmak sizin yetkinizdedir. Merkezi ısıtma sisteminde bu yönetimin elindedir.
  • Kombili sistem de kalorifer peteklerini istediğiniz zaman temizletebilirsiniz. Merkezi sistemde bu mümkün değildir.
  • Kombili sistemde arıza olduğunda servisi kendiniz çağırır arızayı planladığınız şekilde yaptırabilirsiniz. Merkezi ısıtma sisteminde bu yönetimin planlamasına bağlıdır.
  • Kombili sistem de evde olmadığınız zaman kombiyi kapatabilirsiniz. Merkezi sistemde bu mümkün değildir.
  • Kombili sistemde bireysel kullanım söz konusu olup, merkezi sistemde ortak kullanım söz konusudur.

Yani merkezi sistemde, merkezi sistem kalorifer yönetmeliği geçerlidir. Kombili sistemde sizin programınız geçerlidir. Merkezi Doğalgaz ısıtma Kalorifer Sistemi sorusuna artık sizde cevap verebilirsiniz.

Merkezi Doğalgaz ısıtma Kalorifer Sistemi | Bizim Tesisatçımız

Merkezi Doğalgaz ısıtma Kalorifer Sistemi | Bizim Tesisatçımız

Merkezi ısıtma tesisatında faturalandırma nasıl yapılır?

Merkezi kazan dairesi kullanımının olduğu yerlerde ortak kullanım söz konusudur. Kim ne kadar fatura ödemelidir sorusunun cevabı “ısı pay ölçer”dir. Isı pay ölçer daire girişlerine takılarak sıcak su debisine göre kişilerin tüketimini hesaplayan elektronik cihazdır. Isı pay ölçer sayesinde adil faturalandırma amaçlansa da burada da aksaklıklar olduğuna şahitlik ettik.

Merkezi sistemde petekler hep açık kalmak zorunda mı? Merkezi ısıtma sistemi ne zaman yanar?

Yönetimin aldığı karara göre mi yönetmeliğe göre mi bu durum değişiklik göstermektedir. Kimi sitelerde havalar tam ısınmadan yakılmayan kazan dolayısı ile battaniye ile oturanlar vardır. Ya da kış tam gelmeden havalar aşırı soğumadan yakılmayan kazanlar. Bu durum nedeni ile evde çocuğu yaşlısı olanlar elektrikli sobalar yakmak durumunda kalır. Merkezi sistem ne zaman yanar hususu sanki yönetimden yönetime değişmektedir.

Merkezden ısınıyorsanız merkezi sistem kalorifer yönetmeliği gereği bütün dairelerde petekler açık olmalıdır. Bu duruma çare olarak termostatik radyatör vanası öne çıkar. Termostatik vana taktırarak ısıyı istediğiniz derece düşürerek bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Merkezi ısıtma sisteminde aylık fatura

Merkezi sistemde aylık fatura “ısı pay ölçer” ile adil şekilde çıkartılmaya çalışılır.

Merkezi Sistem Bakımı | Bizim Tesisatçımız

Merkezi Sistem Bakımı | Bizim Tesisatçımız

Kazan Dairesi Merkezi Isıtma Bakımı

Merkezi ısıtma sistemi nasıl çalışır biz önce buna bakıp sonra da diğer konu başlığına geçelim. Kazan dairesinin olduğu tek merkezden bütün dairelere sıcak su temini ısınma ihtiyacı karşılanır. Kazan yakılarak buradan elde edilen sıcak su hem kullanım suyu hem de kalorifer sıcak suyu oluşturulur. Kazan dairesindeki pompalar aracılığı ile ana hatlar ile dairelere pompalanır. Buradan dairelere ulaşan sıcak suyu istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Kalorifer petekleri de her daim açık olduğundan ve her dairede durum aynı olduğu için maksimum ısınma sağlanır.

Eğer kalorifer petekleri ısınmıyor ise zamana ve kullanıma bağlı oluşan kirlilik ve tıkanıklık nedeni iledir. Bunun çözümü kazan dairesinden merkezi sistem bakımının yapılması gerekliliği ortaya çıkar. Merkezden yapılacak bu bakım ile hem ana kolonların temizliği hem pompaların bakımı hem de filtre temizliği yapılır. Bunlar yapılırken aynı zaman da ilaçlı bütün dairelerdeki kalorifer peteklerinin temizliği ve bakımı da tek merkezden yapılır.

Merkezi ısıtma sistemi hakkında bir çok yazı yazdık umarım bu alanda da sizlere faydalı olmuşuzdur. “Merkezi Doğalgaz ısıtma Kalorifer Sistemi” başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: