Tesisatçı 578 kez görüntülendi

Kombi mi merkezi ısıtma sistemi mi diye kafalarda oluşan sorular vardır. Bu karmaşıklığın giderilmesi için elle tutulur reel bilgilere ihtiyaç vardır. Nete girip araştırma yapan vatandaş bunu anlamada güçlük çekmemesi için biraz zaman ayırması gereklidir. Bu süreçte sıkıcı gelebileceği için kombi mi merkezi sistem mi başlıklı sorular net cevaplanmadan kapanır. Oysa bizim bu yazımızı okursanız bu kararı kendiniz verme imkanı bulabilirsiniz.

Isıtma konusunda en önemli husus, kombinin mi yoksa merkezi ısıtmanın mı daha faydalı olacağı hususudur. Birde kontrolün kimde olacağı hususudur. Merkezi sistemle ısınmanın kombili ısınmaya göre kontrolün sizde olmadığı bir sistemdir. Merkezi ısıtma kazan için bir görevli olması tüm site ve apartmanlar için olmaz sa olmazdır.

Kombi mi merkezi ısıtma sistemi mi veya merkezi sistem mi bireysel sistem mi?

Özellikle kombili ısıtma bireysel ısınma fikri, kontrol bende olsun fikrini tetikler. Bu fikir kombili sistem tercih nedenlerinin başında gelir. Hangi yöntem daha avantajlı hangisini seçmek gerekli derseniz bu kişinin neyi ön palanda tuttuğu ile ilgili bir durumdur. Büyük sitelerde eğer kombili sistem ile ısınma gerçekleşiyor ise ev ısınmıyorsa sorun büyüktür. Sizin üstünüzdeki daire veya altınızdaki daire kombiyi açmıyor ise sizin evi kombi ile ısıtmanız çok büyük maliyet demektir.

Kombi mi Merkezi ısıtma Sistemi mi | Bizim Tesisatçımız

Kombi mi Merkezi ısıtma Sistemi mi | Bizim Tesisatçımız

Oysa merkezi ısıtma sisteminde bütün petekleri kapatma şansınız yoktur. Bu kural sayesinde, daireler sıcak olacaktır. Bu da sizin daha düşük maliyetle ısınmanız anlamına ya da iyi şekilde ısınacağınız anlamına gelir. Yalnız merkezi sistemde ısı pay ölçer kullanımı yok ise faturalandırma baştan aşağı sorun olacaktır. Merkezi ısıtma mı kombi mi sorusu da kendi içinde tek cevapla cevaplanamaz.

Merkezi ısıtma sistemlerinin ya da kombili ısıtma sistemlerinin avantajları ve dezavantajları vardır. Kombi kullanılan kalorifer sisteminde bir arıza olduğunda arızaya müdahale etmek çok daha kolaydır. Oysa merkezi sistemde bir arıza olması halinde kazan dairesinden kaynaklı ise bu sorun herkesi olumsuz etkiler.

Sorun sadece sizin evde ise çözümü için yine merkezden müdahale edilmesi gerekirse işler daha da zordur. Örnek, bütün daireler iyi derecede ısınırken sizin ev ısınmıyor. Bu durumda sadece dairede kalorifer petek temizliği yapılması hiçbir işe yaramaz. Petek temizliği içinde ana tesisattan sizin kalorifer tesisatına gelen hattı kesecek bir vana olmalıdır. Eğer vana yok ise zaten kalorifer peteklerini temizletemezsiniz. Çözüm kazan dairesinden yapılacak kalorifer petek temizliğidir. Isınma sorunu olmayanlar da bu maliyete katlanmak istemezler. Şimdi buyun karşılaşmayı da siz yapın kararı da siz verin

Merkezi ısıtmanın bir dezavantajı da mutfakta tüp veya elektrikli ocak kullanımı diye bakılabilir. Merkezi sistem ısıtma şikayetleri içerisinde fatura tutarları ve adil olmayan paylaşım bulunur.

Doğalgaz da kombi mi merkezi ısıtma sistemi mi daha karlı olur?

Merkezi ısıtma tesisat ile sıcak su kullanımı ve kalorifer peteklerinden alınan verim kombili sisteme göre daha karlıdır. Çünkü merkezi sistemde kalorifer petekleri kapatılamaz buna bağlı binada yanmayan ısınmayan daire olmaz. Bu durumda dairelerin birbirlerine sağladığı ısı avantajı ile daha tasarruflu ısınma şansı olur.

Merkezi ısıtma sistemi dezavantajları, merkezi sistem ısıtma ne zaman yanar? Merkezi sistem aylık fatura veya merkezi sistem kalorifer yönetmeliği gibi sorularda bu konu ile ilgili çokça sorulmaktadır. Bu konuları da ayrıca başak yazılarımızda ele alacağız.

Benzer Gönderiler: