Tesisatçı 617 kez görüntülendi

Merkezi ısıtma sistemleri dezavantajları olduğu gibi elbette avantajları da vardır. Çok katlı sitelerde ısı kaybını minimize etmek ve daha iyi ısınabilmek için merkezi sistem tercih edilir. Binaların yapım aşamasında yani proje aşamasında merkezi sistem mi bireysel sistem mi buna karar verilir. Bu karara göre tüm alt yapı yapılır. Eğer merkezi sistem projede var ise kazan dairesi kurulumu gereklidir. Siz bunu kombili sistem isteseniz de buna alt yapı uygun olmadığı için yapılamaz. Projede de değişiklik yapmak gerekli olduğu için sonradan bireysele dönmek zordur. Merkezi sistem mi bireysel sistem mi proje aşamasında karar verilmesi gerektiği aşikardır.

Merkezi ısıtma sistemleri dezavantajları | Bizim Tesisatçımız

Merkezi ısıtma sistemleri dezavantajları | Bizim Tesisatçımız

Merkezi ısıtma sistemleri dezavantajları ve avantajları

Merkezi ısıtma sistemlerinin avantajları ve dezavantajları da vardır. Bulunduğunuz ile göre binanın konumuna göre kombili olacak merkezi tesisat mı olacak karar verilir.

  • Merkezi ısıtma sisteminde dairelerde kombi olmaz. Her daire kendi içinde özel ısınma konforuna sahiptir.
  • Merkezi sistem aylık faturalandırma daire tüketim miktarına göre gelir. Peteklerin açık olma zorunluluğu vardır.
  • Merkezi sistem ısıtma sisteminde tüm peteklerin kapatılması olanaksızdır. Ortak kullanım alanları ısı kayıpları da ortak ödenir.
  • Eylül ve Ekim aylarında havalar soğumaya başladığında yanmayan kazan sebebi ile evde soğukta battaniye ile oturmak zorunda kalmak. Bu duruma bireysel kombili sistemde katlanmak gerekmez. Çünkü, istediğiniz zaman kombiyi açarak ısınabilir istediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Bu durum merkezi sistemin dezavantajıdır.
  • Merkezi sistem ile ısınma sağlanan bir binada bir arıza olması durumunda hizmet kesintisi herkesi etkiler. İster sizle ilgili olsun ister ise başak biriyle sonuç hizmet kesintisinin olmasıdır. Bu durumda bir dezavantajdır.
  • Merkezi sistemde bakım maliyetleri bazen yüksek olabilmektedir. Özellikler pompalarda bir arıza olması veya ana kolonlarda yapılacak bir tamirat yüksek maliyetler getirebilir.
  • Bir şeyi siz kumanda etmiyorsanız bence bu da dezavantajlık bir durumdur.
  • Merkezi sistem ile ısınana binalarda ısı kaybı olmadığı için tasarruflu ısınma sağlanır. Çünkü her dairede petekler açıktır. Bu durumda kazana giden su fazla soğumadığı için kazanda suyu ısıtma için fazla yakıt yakmaz.
  • Yüksek derecede ısınma şansı ve bu ısınmaya göre az fatura ödeme avantajdır.

Kombi mi merkezi ısıtma sistemi mi? Merkezi sistem mi bireysel sistem mi?

Kombili bireysel sistem mi yoksa merkezi ısıtma mı? Bunun kararı kullanılan ısınma şeklinin size sağladığı avantajlar ve dezavantajlar ile ortaya çıkar. Merkezi sistem doğalgaz ne gibi avantaj sağlar buna da değinmiş olacağız. Merkezi ısıtma faydaları göz önüne alındığında faydalar daha fazla ise merkezi sistem tercih edilir. Tersi ise kombili bireysel sistem tercih edilir.

“Merkezi ısıtma sistemleri dezavantajları” başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: