Tesisatçı 10836 kez görüntülendi

Petek havası alınırken kombi kapalı mı olmalıdır yoksa kombi açık mı olmalıdır.  Kombi açık veya kapalı olması petek havası almanızda aranan şart değildir. Ancak kapalı olursa daha iyi olur. Kombi çalışırken petek havası alınır bunda da bir sorun yok. Önemli olan nokta şudur. Petek havaları alınınca kombi su eksilteceği için petek havalarını aldıktan sonra kombide eksilen suyu tekrar doldurun. Eğer eksilen su takviye edilmez ise kombi arıza moduna geçebilir.

Peteklerden hava alırken kombi kapalı mı olmalıdır veya kombi petek havası alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bu gibi hususlara dikkat edip kolaylıkla petek havalarını alabilirsiniz.

Kalorifer Tesisatı Petek Havası Alınırken Kombi Kapalı mı Olmalıdır?

Petek hava yaptığında kombi çalışsa da petek ısıtmaz. Peteklerin üst kısımları ısınmadığı zaman, bu peteğin hava yaptığının bir işareti olabilir. Petek hava yaptığı zaman evde kendi başınıza buna müdahale edebilirsiniz. Petek havası alınırken kombi kapalı mı olmalıdır, kombi açıkken de petek havası alınır mı? Bu gibi merak ettiğiniz konuları burada ele alacağız. Petek havası alırken kombinin kapalı olması daha uygundur. Uzmanların görüşü bu yöndedir. Ancak kombi çalışırken de petek havası alınabilir. Fakat bunu yaparken size birisi de yardımcı olmalıdır. Yani kombiye eksilen suyu takviye etmelidir.

Petek Havası Alınırken Kombi Kapalı mı Olmalıdır | Bizim Tesisatçımız

Petek Havası Alınırken Kombi Kapalı mı Olmalıdır | Bizim Tesisatçımız

Purjör tapasından hava alırken aniden tapanın açılması uygun değildir. Petek havası yavaş yavaş alın ve bu esnada kombiye su basarak eksilen suyun yerine su takviye edin. Petek havasının ani olarak boşaltılması veya suyun ani şekilde basılması durumunda kombi bir anda çalışmayı keser. Bu kombinin arıza konumuna geçmiş olması demektir. Bu durumda kombiyi kapatarak yeniden açmalısınız. Petek havası alınırken kombi kapalı mı olmalıdır, bunun için sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Kombi zarar görmese de petek havası alınırken kombinin kapalı olması daha uygundur.

Petek havası alma uygulaması için bir tesisatçı çağırma ihtiyacı kişiden kişiye değişir. Genel olarak bir şey söylemek gerekirse evde petek havasını siz alabilirsiniz. Bunun için ihtiyaç olan şey düz tornavida veya hava alma purjörü yeterli olacaktır.

Peteklerin Havası Neden alınır ve Petek Havası Alırken Nelere Dikkat Etmelidir?

Petek havasını almazsam ne olur? Kapalı tesisatta dolaşan suyun dolaşımını engelleyen hava alınmaz ise petek üstleri ısınmaz. Bu nedene dayalı petek havalarını alın.

Petek havası alınırken yanımızda mutlaka bez ve bir kap olmalıdır. Ani su çıkışlarında etraf bu sayede batmaz ve temizlik yapma durumunda kalmayız. Petek havası alırken peteklerden gelecek su kombide su eksilmesine neden olacaktır. İşimiz bittiğinde mutlaka kombi su seviyesini kontrol edip su doldurulması gerekli ise su doldurmalıyız.

Peteklerin havasını almadan önce yanınızda olması gerekenleri bilmelisiniz.

  1.  Bir Adet hava alma purjörü veya ucu düz tornavida; peteklerin üst kısmında hava alma yerinden bunlarla hava alabilirsiniz.
  2. Bir Adet kap; yanınızda bulunsun ki, ani su çıkışlarında ortalık batmasın.
  3. Bir Adet bez; yanınızda bulunmalıdır ki, hava bittiğinde su damlaması falan olur ise bezle alırsınız.
  4. En önemlisi hava alma yerini çok yavaş açın, aniden çevirmeyin. Hava gelmeye başladıktan sonra tüm hava bitinceye kadar bekleyin. Sonrasında su gelmeye başladığında çok azda olsa su alın. Çünkü suyun içerisinde kalan hava baluncukları olabilmektedir.

Kalorifer peteği otomatik hava alma aparatı var ise sistem zaten tesisattaki havayı bu cihaz sayesinde atacaktır. Merkezi sistem petek havası alma gereği duyduğunuzda biraz daha fazla uğraşmanız gerekebilir. Peteklerden hava alırken kombi kapalı mı olmalıdır, petek havasını alırken kombi su eksiltir mi? Peteklerin havası kombi çalışırken mi alınır? Bu soruların bu yazıda cevap bulduğuna inanıyoruz. Petek havası alınırken kombi kapalı mı olmalıdır yazımızı faydalı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: