Tesisatçı 103 kez görüntülendi

Merkezi ısıtma pay ölçer nedir sorusuna verilecek net cevap ile kafalarda oluşan soru işaretleri son bulacaktır. Isı pay ölçer denince evvela merkezi sistem ısıtma gelmelidir. Çünkü, merkezi ısıtma sistemlerinde ortak tüketilen enerjinin ne kadarı hangi daire tarafından kullanıldığı elbette ölçülmelidir. Bu ölçüm olmaz ise rastgele dairelerden para toplamaktan öteye geçilmez. Merkezi sistemde ısı pay ölçer radyatöre takılan ısı pay ölçer, merkezi sistem kalorifer petek üzerine takılan ısı pay ölçer tüketim miktarını termostatik vana ise tasarrufu sağlar.  Merkezi kalorifer sisteminde, merkezi ısıtma giderleri adil paylaşım hep sorun olmuş ve durum insanlarda rahatsızlıklara sebebiyet vermiştir.

Çok yakan ile az yakan veya dairesi büyük olan ile küçük olan ya da evde olanla evde olmayan aynı yakıt parası ödeyecek anlamına gelir. Bu tabloda zaten adaletsizlik olduğu aşikar olup işte bu olumsuz tablonun önüne geçmek için ısı pay ölçer kullanılmalıdır.  Merkezi ısıtma pay ölçer ile hangi daire ne kadar enerji tüketmiş olduğu anlık ve aylık görülmekte ve buna göre faturalandırılma yapılmaktadır.  Merkezi ısıtmalı binalarda, merkezi pay ölçer ne kadar gelir veya merkezi pay ölçer ortalama fatura ne gelir sorularına verilecek yanıt nettir. Adil paylaşım olduğu ve tüketime göre belirlendiği bir gerçektir.

Merkezi ısıtma pay ölçer nedir | Bizim Tesisatçımız

Merkezi ısıtma pay ölçer nedir | Bizim Tesisatçımız

Merkezi ısıtma pay ölçer nedir veya merkezi sistemde ısı pay ölçer nedir?

Merkezi sistem olan binalarda her dairenin ne kadar enerji tüketiminde bulunduğunu tespit eden elektronik bir cihazdır. Kullanılan birim enerji miktarını ölçerek dairelerde adil yakıt tüketiminin faturalandırılmasını sağlar. Isı ölçer yalnızca merkezi sistem ısınma sisteminde kullanılır. Enerji verimlilik kanununa göre zorunlu olan ısı pay ölçer ve yasaya göre sıcaklık 15 derecenin altına düşmemelidir. Bu cihaz sayesinde gereksiz ısı ortadan kalkar ve ısı tasarrufu elde dilmiş olur. Doğalgaz tüketiminin yüksek oranı konutlarda harcandığı için bu mahallerde tasarruf ön plana çıkmaktadır.

Merkezi Sistem ısı pay ölçer nasıl çalışır?

Isı pay ölçer marka modele göre değişkenlik gösterse de genel olarak sırası ile ısı pay ölçer düğmesine basıldığında ne çıkar ve ne anlama gelir. Cihazın düğmesine ilk bastığınızda güncel tüketilen miktar görülür, iki kez basıldığında aylık tüketilen miktar gelir. Üçüncü defa basıldığında üretimle ilgili belli başlı standartlar gelir. Dördüncü defa basıldığında cihazın seri numarasına ait ilk dört rakam gelir ve 5. Kez bastığınızda cihazın seri numarasının son 4 hanesi gelir.

Isı pay ölçer ile tüketilen enerji tüketimi adilane paylaştırılarak her daire kullandığı kadar ödeme yapması sağlanır. Isı pay ölçer, merkezi sistem olan binalarda ısı pay ölçer hakkında merak edilen soru doğru cevap bulmalıdır.

Isı pay ölçer zararlı mı?

Isı pay ölçerleri frekans iletişimi 1 miliwatın altında olup cep telefonlarının 250 miliwatt frekans gücü olduğu düşünülür ise zararlı sayılmaz. “Merkezi ısıtma pay ölçer nedir” başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: