Tesisatçı 1937 kez görüntülendi

Petek havası düz tornavida ile alınır mı sorusuyla sizi meşgul etmeyeceğiz. Biz bu konuyu bu yazımızda video ile de destekleyerek cevaplayacağız. Kalorifer petekleri ile ısınıyorsanız bazen peteklerde biriken havayı almanız gerekebilir. Peteklerde beklemediğiniz zamanlarda hava oluşabilir. Böyle bir sorunda peteklerin üst kısımlarında ısınma sorunu olur, yani peteklerin üst tarafı ısınmaz. Bu duruma bağlı olarak ısıyı iletemez, çünkü içinde hava vardır. Petek havası almak için bir servis çağırmanıza gerek olmadan bunu kendiniz yapmanız gerekebilir.

Kombi çalışırken petek havası alma işini yapabilirsiniz. Düz tornavida ile peteklerde oluşan hava alma işini yapmak zor değildir. Peteklerde hava alma işlemi için her evde bulunabilen düz tornavida gereklidir. Tornavidayla petek üst yan tarafında bulunan hava purjorünü yavaşça saat yönünün tersine çevirin. Hava sesi geldiğinde bekleyin su gelinceye kadar havanın bitmesini bekleyin ve su gelince kapatın.

Petek havası düz tornavida ile alınır mı? Bunun cevabını yukarıda da verdiğimiz gibi tornavidayla alınır.  Nasıl yapıldığını merak ediyorsanız aşağıdaki videoda petek havası alma videosunu izleyin. Bu video izlenip aynı yolla petek havasını alın.

Kalorifer Petek Havası Düz Tornavida ile Alınır mı?

Kalorifer peteğinin havası nasıl alınır, kombi çalışırken petek havası alınır mı? Kalorifer havası alma uygulaması ne ile yapılır? Kombi çalışırken petek havası alınır ve kalorifer hava alma düz tornavida ile rahatlıkla yapılır.

Bu videoda petekten direkt su gelmekte olup bu durum petekte hava olmadığının işaretidir. Eğer petekte hava olsaydı öncelikle hava sesi gelecek ve su gelene kadar hava çıkışı devam edecekti. Bu durumda havanın tamamen çıkması beklenmalidir. Su gelmeye başladıktan bir kaç saniye sonra hava alma işlemi sonlandırırsınız.

Petek havası, peteklerin sağında bazen de solunda olan purjör tapası denilen yerden alınır. Purjör tapasının saat yönünün tersine yavaşça çevirerek petek havasını alın. Petek havası normalde purjör anahtarı ile alınır. Ancak purjör anahtarınız yoksa çaresiz değilsiniz.

Petek Havası Düz Tornavida ile Alınır mı - Bizim Tesisatçımız

Petek Havası Düz Tornavida ile Alınır mı – Bizim Tesisatçımız

 Petek havası düz tornavida ile alınır mı, diye servisimize soran çok müşterimiz var. Petek havasını almak için düz tornavida da kullanabilirsiniz. Düz tornavida hemen her evde olan bir malzemedir. Peteğin hava yaptığını düşünüyorsanız, petek havasını düz tornavida ile alabilirsiniz. Yine tornavida ile tapayı saat yönünün tersine yavaşça çevirin. Sonrasında su gelinceye kadar bekleyin bu şekilde petek havasını almış olursunuz.

Evde Petek Havası Alma İçin Neler Gereklidir?

Kalorifer peteği havası alırken nelere dikkat edilmelidir hususu çok nettir. Karışık olmayan bu iş için aşağıda liste halinde neler gerekli olduğunu da yazdık. Petek havası almak için ustaya gerek yoktur. Genelde  kombi petek temizleme işlemi sonrası sistemde hava oluşur ve tesisatçı bu işlemi zaten yapar. Ancak sonradan petekten hava alma işlemi gerektiğinde siz yaparsınız. İster döküm petek hava alma ister panel petek hava alma kolayca yapabilirsiniz. Petek hava alma purjörü veya ucu düz tornavida bunun için yeterlidir.

Peteklerde hava oluşur ise peteklerin üst kısımları ısınmadığından homojen ısınma gerçekleşmeyecektir. Bu durumda petekte biriken havayı almak gerekecektir. Petek havası almak için gerekli olan şeyleri şöyle listeleyebiliriz.

  1. Ucu düz tornavida: Petekten hava almak için öncelikli malzeme, tornavida ile hava alma purjörünü çeviririz.
  2. 1 Kap: Hava alma esnasında ani su çıkışlarında etrafın batmaması için hazır tutarız.
  3. 1 Bez: Peteklerden hava aldıktan sonra ufak damlacıklar olur ise silmek için kullanırız.

Petek havası düz tornavida ile alınır mı diye sorup aradığınız cevabı umarım vermişizdir. Eğer yazımızı faydalı bulduysanız beğeni veya yorum bırakmayı unutmayınız.

Benzer Gönderiler: