Tesisatçı 5897 kez görüntülendi

Bir dairedeki radyatörlerin içindeki su miktarı, radyatörlerde olan su ve kalorifer borularında olan suyun toplamıdır. Kalorifer tesisatı kombi ve radyatörlerden oluşmaktadır. Buna paralel panel radyatör kaç litre su alır?  Kombide kaç litre su var veya peteklerde ne kadar su var soruları aklımıza gelir. Radyatörlerin içindeki su miktarına, peteklerdeki su miktarına ve alüminyum petek kaç litre su alır bakalım.

Bir dairedeki radyatörlerin içindeki su miktarı kaç litredir?

Genellikle dairelerde 600 lük radyatörler kullanıldığı için bu radyatörlerin 1 metresinde yaklaşık olarak 5,7 lt su vardır. Bir dairede 6 metre petek olduğu üzerinden gidelim. 6 x5,7= 34,2 litre peteklerde su bulunur. Kalorifer borularını da hesaba katmak gereklidir. Dairedeki kalorifer boruları genelde 20mm ve  25 mm lik borular kullanılır. 20 mm lik borunun 1 metresinde 0,136 lt, 25 mm lik borunun 1 metresinde 0,215 lt su bulunur. Bir dairede 39 mt 25 mm lik boru, 21 metre 20mm lik boru kullanıldığı düşünelim.

  • 20 mm boru içerisindeki su miktarını hesaplayalım 21×0,136= 2,856 litre su
  • 25 mm boru içerisinde ki su miktarını hesaplayalım 39×0,215= 8,385 litre su
  • Şimdi de toplam kaç litre su bulunduğuna bakalım. Peteklerde bulunan su + Kalorifer borularında bulunan su bize sonucu verecektir.
  • 100 m2 bir dairede ortalama 34,2 litre + 2,856+8,385 = 45,441 litre su bulunduğunu bu hesaplama ile söyleyebiliriz.

Isınma sistemi olarak kalorifer tesisatının kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bahse konu peteklerde ve petek tesisatında 100 m2 lik bir dairede 45,441 lt su bulunduğunu ifade etmiş olalım. Çünkü kaloriferle ısınmak hem çok kolay, hem de çok rahat ve konforludur. Evlerde her alan aynı derecede ısındığından misafir geldiğinde misafir sıcakta oturur. Evde başka odada ders çalışan çocuğunuz soğukta ders çalışmak zorunda kalmaz.

Kombi tesisatın içindeki suyu ısıtır, radyatörlerde evinizi ısıtır. Bir dairedeki radyatörlerin içindeki su miktarı eksik olmadığı sürece evinizin ısınmasında sorun yaşamazsınız. Elbette kalorifer tesisatı bakımlarını zamanında yaptırmanız kaydıyla bu dediğimiz geçerlidir.

Bir dairedeki radyatörlerin içindeki su miktarı eksilirse ne olur?

Bir dairedeki radyatörlerin içindeki su miktarı eksilirse ısınma sorunları yaşamaya başlarsınız. Su miktarının eksilmesi tesisat kaçaklarından olabilir. Bunu anlamanız pek de kolay olmaz. Çünkü tesisat kaçağında su sıcak olduğu için sızıntı yaptığında buharlaşır. Dolayısıyla radyatörlerdeki su miktarı eksilmeye başlar.

Bir dairedeki radyatörlerin içindeki su miktarı

Eğer bir dairedeki radyatörlerin içindeki su miktarı eksiliyorsa, mutlaka bir tesisatçı çağırın. Usta, tesisattaki su kaçaklarını cihazla kontrol eder. Artık kalaorifer tesisat kaçağınıda kimyasal uygulama ile kolayca gideriyoruz. Evde kırma dökme yapmadan tesisat kaçaklarını gideriyoruz Sizde radyatörlerde su eksilmesi olduğunu fark ettiğinizde ihmal etmeyin.

Benzer Gönderiler: