Tesisatçı 626 kez görüntülendi

Alüminyum petek havası nasıl alınır? Petek havası almak kolay bir uygulama mıdır, evde bizde peteklerde oluşan havayı alabilir miyiz? Alüminyum petekler eskiye oranla kalorifer tesisatında daha fazla kullanılıyor. Alüminyum petek havası nasıl alınır, peteklerde hava olursa ne yapmalıyım gibi sorularınız varsa yazımızdan faydalanabilirsiniz. Öncelikle alüminyum peteklerde hava olursa ısınma sorunu ortaya çıkar. Alüminyum radyatör üst tarafında sıkışan hava sıcak su dolaşımını engeller. Bunun petek havası nedeniyle olduğundan emin olursanız, alüminyum petek havası almak kolay olur.

Alüminyum petekte hava varsa üst kısımlar ısınmaz. Eğer peteğin altında ısınma sorunu oluyorsa bunun havayla ilgisi yoktur. Böyle bir durum peteklerdeki kirlenmenin bir sonucudur. Alüminyum kalorifer peteği havası almakla sorun giderilmez.

Alüminyum Petek Havası Nasıl Alınır Biliyor musunuz?

Peteklerin havası alınırken kombi açık mı olmalı sorusu çokça sorulmaktadır. Peteklerden hava alırken kombinin açık olmasında bir sakınca yoktur. Alüminyum petek havası nasıl alınır, bu peteklerde sağda ya da solda purjör tapası dediğimiz bir tapa olur. Bu tapayı düz bir tornavida ile ya da purjör anahtarı ile saat yönünün ters tarafına doğru hafifçe çevirirseniz, bunu yaparken sıcak su gelene kadar çevirmeniz yeterli olur.

Böylece sıcak su geldiğinde petek havası da alınmış olur. Alüminyum petek havası almak için kombinin kapalı olması tavsiye edilir. Eğer kombi çalışırken petek havası alırsanız, kombiniz geçici bir arıza vererek çalışmayı durdurabilir. Bu durumda tekrar kombiyi kapatıp açmanız gerekir.

Alüminyum Petek Havası Nasıl Alınır | Bizim Tesisatçımız

Alüminyum Petek Havası Nasıl Alınır | Bizim Tesisatçımız

Peteklerin ısınmaması peteklerdeki havadan dolayı ise bu uygulamayı yapıp   kombiyi açtıktan sonra peteklerde ısınma çok hızlı olacaktır. Peteklerde ısınma homojen olacak ortam daha iyi ısınacaktır. Uygulaması kolay olan bu uygulamayı yaptıktan sonra kombinin de ekonomik moda geçmesi daha hızlı olacak yakıt tasarrufu da artacaktır. Peteklerin havası nasıl alınır ve alurad alüminyum petek hava alma işlemi için paylaştığımız bilgiler umarım faydalı olmuştur.

Alüminyum radyatör havası alma ile döküm petek havası alma benzer midir?

Alüminyum petekler ile döküm peteklerin yapısı çok farklı olup yapısal benzer değillerdir. Ancak işlev olarak aynı şekilde bulundukları ortama sıcak sudan elde edilen ısıyı iletmektir. Peteklerden hava alma uygulaması benzer olup çok eski döküm peteklerde hava alma purjörü takılı olmayabilir. Böylesi bir tabloda döküm petekten hava alma olasılığı yoktur. Peteklerden hava almak için peteğin yan tarafında kör tapa yerine hava alma aparatı takılı olmalıdır.

Peteklerin havası neden alınır bu soruda akla gelmektedir. Bunun cevabı kalorifer tesisatında, peteklerde hava olduğunda sistem sağlıklı çalışmaz. Petek havası alma, alüminyum kalorifer peteği hava alma ve kalorifer havası alma başlıklarında görülen uygulamalar aynı şeyi ifade eder. Alüminyum Petek Havası Nasıl Alınır yazımızda bu bilgiyi de burada paylaşmış olalım.

Benzer Gönderiler: