Tesisatçı 1563 kez görüntülendi

Paslı su borusu temizleme ihtiyacını ortaya çıkaran paslı sudur. Su tesisat borularından gelen kahverengi su, sağlık açısından risk oluşturan bir durumdur. Musluğu açtığınızda paslı kahverengi su gelmesinin elbette nedenleri vardır. Eğer siz bu durumu önemsemezseniz zamanla paslı su kaynaklı, sağlık sorunları da yaşayabilirsiniz.

Su borusunun paslanması, suyun paslı akması, paslı boruları temizlemek hizmetini akla getirir. Fakat, paslı su borusu temizleme ile sorun çözülmez. Demir borulardan gelen paslı kahverengi su, musluk suyu paslı akar ise su borusu temizleme yerine su tesisat borularını yenileyin.

Su Borusunun Paslanması Paslı Su Borusu Temizleme 

Temiz su tesisatı yani kullanım suyunun aktığı şebekeden gelen suyun kahverengi veya paslı akmasının nedenlerine tek tek bakalım.

Paslı Su Borusu Temizleme | Bizim Tesisatçımız

Paslı Su Borusu Temizleme | Bizim Tesisatçımız

  • Eski tip demir boru tesisatı en bilindik nedenlerden biridir. Eğer temiz su tesisatınız çok eski ise demir borular zamanla korozyona uğrar ve pas oluşur. Pas akıtmanın yanında bir de borudan su sızıntısı da oluşur. Eski tip demir borudan akan paslı kahverengi suyun akmasının önüne geçmek istiyorsanız tesisatı değiştirmeniz gereklidir.
  • Temiz suyun aktığı musluklardan kum, paslı su geliyor ise muhtemelen şebeke suyu değil kuyu suyu kullanıyorsunuzdur. Sitede oturuyorsanız bu durumu site yönetimine sorup öğrenin ve şebeke suyunun bağlatılmasını talep edin.
  • Bir seçenekte batarya musluk uçlarında bulunan filtrelerin paslanması durumu var. İlk musluğu açtığınız anda pas renginde bir su gelip sonra normale döner. Bu durumda da musluk ucunda bulunan filtreyi sökerek yenisi ile değiştirin.
  • Sıcak su tesisatında daha çok görülen kahverengi su akma olayı görülür. Sıcak su borusu demir boru ise bu durum daha yoğun yaşanır. Çünkü, sıcak su pası daha çok çözücü etkisi olduğundan musluktan da daha fazla paslı su gelir.

Paslı su borusu temizleme için en ideal yöntem tesisat boru değişimi olduğunu unutmayın.

Paslı boruları temizlemek nasıl olur?

Tesisatta oluşan paslı suyun temizlenmesi için uygulamalar vardır ancak kalıcı çözüm sağlanması zordur. Paslı su borusu hava ve su ile yıkanabilir ancak demir borunun yapısı bozulmuş olduğundan sürekli pas üretecektir.

Paslı su borusundan akan zararlı bu sudan kurtulmak için su tesisatı temizliğinde en kalıcı çözüm tesisatın yenilenmesidir.

Hatta arada bulunan demir vanalar var ise onlarında yenilenmesi gereklidir.

Musluktan kahverengi su akması için en iyi çözüm tesisat yenileme olup bu kaçınılmazdır.

Musluktan paslı su akıyor ise su borusu içi temizleme tavsiye ettiğimiz bir uygulama değildir.

“Paslı Su Borusu Temizleme” başlıklı yazımızı faydalı buluyorsanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: