Tesisatçı 409 kez görüntülendi

Merkezi ısıtma sistemi petek temizliği, merkezi sistem kalorifer petek temizliği denince akla ilk olarak bu temizliğin nasıl yapıldığı gelir. Merkezi sistem ile ısınan sitelerde bir dairede ısınma sorunu olduğunda bu durum nasıl çözülür? Merkezi ısıtma petek temizliği tek daire için bir etkisi bulunmaz. Merkezi ısıtma sistemlerinde bütün dairelerdeki peteklerin temizliği kazan dairesinden yapılmalıdır.

Ortak kullanım olan ısınma sisteminde bir arıza olduğunda bu durumdan bütün daire sakinleri etkilenir. Merkezi ısıtma sistemlerinde bakım ve merkezi sistem kalorifer temizliğinde de aynı şey geçerlidir. Merkezi sistemde, merkezi sistem petek ısınmıyor dediğinizde yine ortak çözüm gereklidir. Yani peteklerin temizlenmesi gerekli ise kazan dairesinden temizlik yapılmalıdır. Merkezi sistem petek temizlemenin yapılması tüm ortak ana hatların ve kalorifer peteklerinin temizliği gereklidir.

Kış ortasında böyle bir durum ile karşılaşmak elbette mağduriyetin derecesini artırır. Merkezi ısıtma sistemi petek temizliğinin periyodik olarak yapılması gereklidir. Çünkü bakımı yapılmış kazan dairesinde bir sorun olmayacağı için dairelerdeki peteklerde ısı sorunu olmaz. Periyodik bakımı yapılan merkezi sistem ve kalorifer peteklerinin sorun çıkarma olasılığı her daim düşük olmuştur.

Merkezi ısıtma petek temizliği nedir? Merkezi ısıtma sistemi petek temizliği nasıl yapılır?

Merkezi sistem, yüksek katlı binalarda bir ana merkeze kurulan kazan sistemidir. Kazan dairesinden, katlara sıcak suyu ileten ana borulardan dairelere sıcak suyu ulaştıran sistemin adıdır. Merkezi sistem, genelde binanın alt katında ayrılan daireye kurulan ve dairelerdeki sıcak su ve ısınma ihtiyacını karşılayan sistemdir. Ortak kullanımı esas alan bu sistem yüksek derecede ısınma imkanı sunan tasarruflu ısınma sistemidir. Merkezi sistem bakımı  ve merkezi sistem temizliği düzenli olarak yapıldığı takdirde avantajları devam eder. Eğer merkezi sistem bakımı, kazan bakımı ve merkezi kalorifer petek temizliği yapılmaz ise  sorunu herkes yaşar.

Merkezi ısıtma sistemi petek temizliği | Bizim Tesisatçımız

Merkezi ısıtma sistemi petek temizliği | Bizim Tesisatçımız

Merkezi ısıtma temizliği ve bakımı ana merkezden yani kazan dairesinden yapılır. Kazan bakımı, filtrelerin temizliği, pompa bakımı ve ana boruların temizliği yapılır. İlaçlı kalorifer petekleri de yine kazan dairesinden yapılan uygulama ile yapılır. Merkezi ısıtma sistemi temizliği kapsamlı ve gerekli zaman ayrılarak yapılmalıdır. Merkezi sistemin, ısınma anlamında ve tasarruf anlamında faydası fazladır. Yıllık merkezi ısıtma tesisat bakımı ve kazan bakımı yapılmalıdır. Böylece, kış ortasında hiç beklenmedik bir anda soğukta kalma riski de olmaz.

Merkezi ısıtma sistemlerinde bakım

Merkezi kazan bakımını yapacak tesisatçı firma bu işi bilen ve merkezi sisteme hakim olman bir firma olmalıdır. Kaldı ki bu işi bilen ve yapan firma sayısı çok fazla değildir. Yeni ustalar açıkçası bu sisteme çok hakim değillerdir. Merkezi sistem petek ısınmıyor denildiğinde acaba bu durumun nedeni nedir?Kazanla mı ilgili, pompalarla mı ilgili yoksa kirlilikle mi ilgili bunları ayırt edebilecek tesisatçı olmalıdır. Kazana gelen gaz debisi yetersiz ise petekler ısınmaz, kalorifer petekleri tıkandı ise petekler ısınmaz. Merkezi kazan bakımı yapılırken bunlara da bakılmalı ve pompa filtre bakımları da yapılmalıdır. “Merkezi ısıtma sistemi petek temizliği” başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: