Tesisatçı 1149 kez görüntülendi

Su Tesisatı Sayacı çeşitli marka modellerle piyasada satılmaktadır. Piysada işlevleri, çalışma şekilleri çok farklı olan sayaçlar vardır.  Su sayacı tesisat için ne anlam gelir derseniz,  su sayacı özelliği gereği içinden geçen akışkanı ölçmek için kullanılır. Yani daire bazlı ya da bağlı olduğu yer bazlı tüketilen su miktarını belirler. Genelde su sayacı, sayaç kutusu, sayaç odası gibi yerlerde olur.  Su sayaç montajı buralara yapılarak bir nevi koruma altına alınır. Su sayacı markaları genelde aşağıda yazmış olduğumuz markalar kullanılır.

Su sayaç markaları:

  • Klepsan su sayacı
  • Paksay su sayacı,
  • Baylan su sayacı,
  • Cem su sayacı

Su Tesisatı Sayacı Modelleri

1 – Dijital su sayacı:

Abonelerin aldıkları kredi kadar kullanım hakkı sunan uzaktan okuma imkanı sunan sayaçdır.

2 – Kartlı su sayacı, Kontörlü Su Sayacı:

İski su sayacını ücretsiz takıp ve aboneye bir kart verir. Bu karta kontör yüklenip sayaca yüklenen kontör bitince bu kartı sayaca okutup istediği kadar yükleme yapmaktadır. Kontör bittikten sonra  5 M3 ek su kullanımına da izin verilmektedir.

3 – Süzme su saati:

Süzme saatin çalışma prensibi sayaç içerisinden geçen su saat içerisindeki pervaneyi çevirir. Bu çevirme sayısı diğer mekanizmalar ile ekrana iletilir. Ekranda siyah olan rakamlar m3 kırmızı olan ise litreyi ifade eder. Bu sayede kullanılan su miktarı ölçülür ve faturalandırma bu veriler ile sağlanır.

Su Tesisatı Sayacı | Bizim Tesisatçımız

Su Tesisatı Sayacı | Bizim Tesisatçımız

Evinizde, iş yerinizde kullandığınız suyun ne ölçüde tüketildiğini su tesisatı sayacı aracılığı ile  ölçülür. Yaşam alanına sular idaresinden giren su önce su sayacından geçer ve miktarı böyle ölçülür.  Su tesisatı sayacı suyun miktarını üzerindeki pervane yardımıyla ölçer. Su sayaca girdiğinde bu pervaneyi çevirir ve pervane sahip olduğu dişli mekanizması yardımıyla suyun debisini tespit eder. Su Tesisatı Sayacı ile sular idaresinin kullandığınız suyu ücretlendirmesi, su faturasının çıkarılması sağlanır.

Su Tesisatı Sayacını Tesisatçı mı Takmalıdır?

Su tesisatı sayacı bir tesisatçı tarafından yerine monte edilmelidir. Ustalar su sayacının takarken hem giriş kısmına, hem de çıkış kısmına vana takmalıdır. Bunun dışında suyun içindeki pisliklerden, atıklardan su sayacının etkilenmemesi için suyun girdiği yere bir filtre takılmalıdır. Filtre bu atıkları toplayacak ve su sayacını arıza yapmaktan koruyacaktır.

Su sayacının kullanılan suyu ölçmesi nedeniyle, suyun miktarının ve ücretlendirmenin kolay olması için en uygun yere takılması gerekir. Yani okunması kolay olmalıdır. Kullandığınız su bu sayede düzenli okunur ve su faturanızı düzenli olarak alırsınız. Su tesisatı sayacının uygun yere takılması aynı zamanda arızalarda tamir içinde kolaylık sağlar.

Bu husus en baştan dikkate alınarak en uygun noktaya sayaç monte edilmelidir. Bu şekilde yapılacak uygun montaj sayesinde sonradan size ek maliyet çıkmaz. Her işte olduğu gibi su tesisatı sayacı montajında da yapılması gereken en uygun montaj yapılmalıdır.

Benzer Gönderiler: