Tesisatçı 224 kez görüntülendi

Merkezi sistem ısıtma fatura hesaplama yapılırken verilen güvenilir olması ve cihazın sağlıklı çalışması önemlidir. Kalorimetre bu açıdan ön plana çıkmakta ve adil fatura paylaşımı için vazgeçilmez olmaktadır.

Isıtma giderlerinin hesaplanması, merkezi sistem doğalgaz faturası ve apartman site fatura paylaşım adil olmalıdır. Merkezi ısınma sisteminde sıcak su kullanımı olsun kalorifer petek ısınma olsun önem arz eder. Bu iki hizmet, her zaman yönetim ile daire sakinleri arasında sorun oluşturmuştur. Merkezi sistem faturalandırma ne kadar sistematik yapılabilir ise o kadar az sorun yaşanır.

Merkezi sistem ısıtma fatura hesaplama merkezi sistem doğalgaz faturası

Merkezi sistem doğalgaz faturası bina sakinleri arasında çok konuşulan bir cihazdır. Bu kadar fatura bana nasıl gelir diye yönetime başvuruda bulunanlar çok olur. Bu durum eğer kalorimetre kaynaklı ise acilen giderilmesi gereken bir sorundur. Eğer sorun giderilmez ise her ay aynı sorun ile uğraşmak durumunda kalırsınız. Bu durumda sitede ya da binada da mutsuz insanların sayısı artar.

Kalorimetre ile kim ne kadar enerji tüketir ise o kadar öder mantığı vardır. 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu yokken karışıklıklar oluyordur. Merkezi sistem ile ısınan dairelerde yakıt aidatları m2 veya arsa payına göre dağıtılırdı. Kaldı ki bu durumda evde olan var olamayan var veya çok ısınan ya da az ısınan var. Durum ne olursa olsun m2 veya arsa payına göre fatura adil değildir. 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanununa göre bu duruma dur denilmiş ve artık herkes kullandığı kadar ödemektedir.

Merkezi sistem ısıtma fatura hesaplama | Bizim Tesisatçımız

Merkezi sistem ısıtma fatura hesaplama | Bizim Tesisatçımız

Merkezi Sistem Avantaj ve Dezavantajları

Merkezi Sistem Avantajları:

  • Merkezi ısıtma sisteminde her dairenin petekler açık olmalıdır. Belli bir derecenin altına düşmeyecek şekilde petekleri açık tutması ısı tasarrufu sağlamaktadır. Şöyle ki, her daire sıcak olduğu için dairelerde ısı kaybı olmayacak ve tesisattaki su fazla soğumayacaktır. Buda kazanan dönen suyun çok fazla yakıt tüketilmeden ısıtılarak dairelere gönderilmesini sağlar. Böylece düşük fatura kombinasyonu oluşacaktır. Merkezi sistem doğalgaz faturasının düşük gelmesi de bütçeye büyük katkı sağlar.
  • Merkezi sistemde düşük fatura büyük avantajdır. Bunun yanında bir de iyi derecede ısınma ve sürekli sıcak suyu yüksek derecede alma da avantajdır.
  • Merkezi sistem daha uzun ömürlü olduğu için kombi arızları ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Merkezi Sistem Dezavantajları

  • Kalorimetrelerde oluşacak arızalarda ya da arızalı kalorimetrelerin sebep olduğu fatura karışıklıkları dezavantajdır.
  • Merkezde bir arıza olduğunda bütün dairelerde hizmet kesintisi olması insanları mağdur eder. Eğer kış ortasında böyle bir arıza olması durumunda soğukta kalma riski vardır.
  • Kalorimetre merkezi sistem fatura hesaplama zorunluluğu olmadan önce adil olmayan fatura ödemeleri ortaya çıkardı.

Benzer Gönderiler: