Tesisatçı 2887 kez görüntülendi

Petek Vanalarından Su Akıtıyor ise petek vanalarının çok eskimiş olabileceği akla gelir. Eğer vanalar yeni çok eski değil diyorsanız vana gevşemiştir. Petek vanasını anahtarla sıkarak su akıntısını kesebilirsiniz. Peteklerden akan su paslı ve kirli su olduğu için leke yapması kaçınılmaz olup çıkması da zor olur. Petek vanasından paslı su damlıyor ise durum çok daha acil çözülmelidir. Bu nedenle siz bu işi yapamayacak durumda iseniz bir tesisatçı çağırmanız gerekecektir. Bu durumda da vana diplerinden su aktığında vana değişmeli yada tamir edilmelidir.

Kalorifer petek vanası su akıtıyor, kalorifer peteği vanasını açınca su geliyor ve kalorifer peteği su damlatıyor gibi sorunlarınız da bizim tesisatçı desteğine ihtiyaç duyulabilir. Peteklerin su akıtması küçük bir sorun gibi de görünse önemli bir sorundur.

Neden Kalorifer Petek Vanalarından Su Akıtıyor?

Kışın kaloriferle ısınmak gerçekten büyük kolaylık sağlar. Gerekli bakımları yapılmış olan kalorifer tesisatı evinizi sağlıklı bir şekilde ısıtır. Ancak zaman zaman kalorifer tesisatında bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunları yetkili servise, güncel yöntemleri kullanan tesisatçınıza danışarak kolay yoldan giderebilirsiniz. Petek vanalarından su akıtıyor,  böyle bir sorun yaşıyorsanız bu durumun çok önemli olmadığını düşünmemelisiniz.

Petek Vanalarından Su Akıtıyor | Bizim Tesisatçımız

Petek Vanalarından Su Akıtıyor | Bizim Tesisatçımız

Petek vanalarından su akıtıyor ise öncelikle petek bakımlarını yaptınız mı, petek temizliği yaptırmayı ihmal ettiniz mi diye kendinizi sorgulamalısınız. Petek temizliği yapıldığında vana kontrolleri de yapılarak akıtan vana sıkılır.

  • Peteklerde kirecin, atıkların etkisiyle tıkanmalar olabilir ve vana zor döndüğünde zorlayarak açıp kapatmak durumunda kalırsınız. Dolaylı olarak bu anlamda bir arıza oluşmuş olabilir.
  • Kullanıma bağlı temelde vanaları aç kapa yaptığımızda vanaların iç mekanizmasında bozulma olabilir, contası yıpranmış olabilir.
  • Diğer taraftan vanaların montajı sırasında bağlantı yerindeki keten iyi sarılmadıysa buradan da su damlayabilir.
  • Kalorifer tesisatı içindeki su devir daimi sorunlu hale gelirse, petek vanalarından su akması gibi bir problemle dolaylı olarak karşılaşılabilir.
  • Kalorifer ile sorunsuz bir şekilde ısınmak hem kombi bakımını yaptırmakla, hem de petek bakımı ve temizliğini yaptırmakla sağlanabilir.
Petekten Su Akıyor | Bizim Tesisatçımız

Petekten Su Akıyor | Bizim Tesisatçımız

Petek vanaları su akıtıyor ise kalorifer peteği vanası su kaçırıyor ise petekleri temizletmemiş olabilirsiniz. Hemen firmamızı arayın, petek temizleme için ustalarımızı gönderelim. Petek temizliği aksatılmadan her sene yapıldığı takdirde böyle kalorifer su akıtması, vanadan su akması gibi problemler yaşamazsınız. Çünkü petek bakımı yapılması demek petek vanalarının da kontrol edilmesi demektir. Petek bakımı yapıldığı zaman vanalar açıp kapatıldığı için akıtan vana var ise ya anında tamir edilecek ya da değiştirilmesi gerektiği size söylenecektir. Peteklerin içindeki kireç tabakalarının cihazla ve özel bir kimyasalla temizlenmesini sağlanırken bir yandan da petek vanaları kontrol edilip elden geçirilmiş olacaktır.

Kalorifer peteğin vanası su damlatıyor ise ne yapmalı?

  • Kaloriferin su akıtma sorunu veya peteklerin su akıtması gibi bir durum var ise akan suyun kaynağı petek mi vana mı kontrol edilmelidir.
  • Kaloriferin petek vanası su damlatıyor ise önce tesisat anahtarı ile vanayı sıkın, su kesmez ise vanayı sökün yeniden takın. Vana değişimi için sistemin suyu boşaltılmalıdır. Sistemin suyu boşaltıldıktan sonra sistemde su kalmayacağı için petek vanaları açık kalabilir. Bunun için gerekli boru anahtarı veya kurbağacık yada benzeri malzemeniz olmalıdır.
  • Havlupan vanasından su sızıyor veya kalorifer peteği vanasını açınca su geliyor ise vanada bozukluk vardır, vanayı değişin.

Eğer elinizden geliyor ise önce siz müdahale edin olmaz ise tesisatçı çağırarak sorunu giderin. Petek Vanalarından Su Akıtıyor başlıklı yazımızı beğendiyseniz lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: