Tesisatçı 29779 kez görüntülendi

Petek vanalarından su akıtıyor ise petek vanalarının çok eskimiş olabileceği aklımıza gelir. Eğer vanalar yeni, çok eski değil diyorsanız vana gevşemiştir. Petek vanasını anahtarla sıkarak su akıntısını kesebilirsiniz. Peteklerden akan su paslı ve kirli su olduğu için leke yapması kaçınılmaz olup çıkmasıda zor olur. Petek vanasından paslı su damlıyor ise durum çok daha acil çözülmelidir. Bu nedenle siz bu işi yapamayacak durumda iseniz bir tesisatçı çağırmanız gerekecektir. Bu durumda da vana diplerinden su aktığında vanayı değiştiririz yada tamir ederiz.

Kalorifer petek vanası su akıtıyor, kalorifer peteği vanasını açınca su geliyor çözüm nedir? Kalorifer peteği su damlatıyor gibi sorunlarınız da bizim tesisatçımız hizmetinizdedir. Peteklerin su akıtması küçük bir sorun gibi de görünse önemli bir sorundur.

Neden Kalorifer Petek Vanalarından Su Akıtıyor?

Kışın kaloriferle ısınmak gerçekten büyük kolaylık sağlar. Gerekli bakımları yapılmış olan kalorifer tesisatı evinizi sağlıklı bir şekilde ısıtır. Ancak zaman zaman kalorifer tesisatında bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunları yetkili servise, güncel yöntemleri kullanan tesisatçınıza danışarak kolay yoldan giderebilirsiniz. Petek vanalarından su akıtıyor,  böyle bir sorun yaşıyorsanız bu durumun çok önemli olmadığını düşünmemelisiniz.

Petek Vanalarından Su Akıtıyor | Bizim Tesisatçımız

Petek Vanalarından Su Akıtıyor | Bizim Tesisatçımız

Petek vanalarından su akıtıyor ise öncelikle petek bakımlarını yaptınız mı? Petek temizliği yaptırmayı ihmal ettiniz mi diye kendinizi sorgulamalısınız. Petek temizliği yapıldığında vana kontrolleri de yapılarak akıtan vana sıkılır.

  • Peteklerde kirecin, atıkların etkisiyle tıkanmalar olabilir. Vana zor döndüğünde vanayı zorlayarak açıp kapatmak durumunda kalırsınız. Dolaylı olarak bu anlamda bir arıza oluşmuş olabilir.
  • Kullanıma bağlı, vanaları aç kapa yaptığımızda vanaların iç mekanizmasında bozulma olabilir, contası yıpranmış olabilir.
  • Diğer taraftan vanaların montajı sırasında bağlantı yerindeki keten iyi sarılmadıysa buradan da su damlayabilir.
  • Kalorifer tesisatı içindeki su devir daimi sorunlu hale gelirse, petek vanaları su akıtabilir.
  • Kaloriferle sorunsuz bir şekilde ısınmak kombi bakımını yaptırmakla, petek bakımı yaptırmakla sağlanabilir.
Petekten Su Akıyor | Bizim Tesisatçımız

Petekten Su Akıyor | Bizim Tesisatçımız

Petek vanaları su akıtıyor ise kalorifer peteği vanası su kaçırıyor ise bunu ivedi çözdürmelisiniz. Hemen firmamızı arayın, ustalarımız gönderelim. Petek bakımları aksatılmadan her sene yapıldığı takdirde, vanadan su akması gibi problemler yaşamazsınız. Çünkü petek bakımı yapılması demek petek vanalarının da kontrol edilmesi demektir. Petek bakımı yapıldığı zaman vanalar açıp kapatıldığı için akıtan vana var ise  tamir ederiz. Tamir edilmeyecekse değiştirilmesi gerektiğini size söyleriz. Peteklerin içindeki kireç tabakalarının cihazla temizleriz. Bu hizmeti verdiğimizde petek vanalarınıda kontrol edip arızaları gideririz.

Kalorifer peteğin vanası su damlatıyor ise ne yapmalı?

  • Kaloriferin su akıtma sorunu veya peteklerin su akıtması gibi bir duruma müdahale ederiz. Akan suyun kaynağı petek mi vana mı kontrol ederiz.
  • Kaloriferin petek vanası su damlatıyor ise önce tesisat anahtarı ile vanayı sıkarız. Su kesmez ise vanayı söküp yenisini takarız. Vana değişimi için sistemin suyunuı boşaltırız. Sistemin suyu boşaltıldıktan sonra sistemde su kalmayacağı için petek vanaları açık kalabilir. Evde siz bunu yapacaksanız boru anahtarı veya kurbağacık yada benzeri malzemeniz olmalıdır.
  • Havlupan vanasından su sızıyor veya kalorifer peteği vanasını açınca su geliyor. Bu durumda vanada bozukluk vardır, vanayı değişiriz

Eğer elinizden geliyor ise önce siz müdahale edin olmaz ise tesisatçı çağırarak sorunu giderin. Petek Vanalarından Su Akıtıyor başlıklı yazımızı beğendiyseniz lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: